Ludzie zakazili się nowym wirusem grypy ptaków. MRiRW monitoruje sytuację

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2021,19:15 Aktualizacja: 22-02-2021,19:28
A A A

W Rosji wykryto pierwsze na świecie przypadki zakażenia człowieka nowym wirusem grypy ptaków A(H5N8) - poinformował Rospotriebnadzor. Nasz resort rolnictwa uspokaja, że nie ma dowodów na to, aby wirus przenosił się na ludzi, ale monitoruje sytuację.

- Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka - zapewniła Anna Popowa, szefowa urzędu chroniącego prawa konsumentów, w tym w sferze zdrowia. Poinformowała, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji.

kury, perliczki, kaczki, ognisko HPAI, grypa ptaków, ptasia grypa w Polsce, drób, wirus HPAI, HPAI w Polsce

Kury, perliczki i kaczki w 24. ognisku HPAI w tym roku

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (18 lutego) o wyznaczeniu 24. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Ognisko HPAI nr 2021/24 stwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym...

Jak powiedziała jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8). - Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny - przekazała. U wszystkich zaobserwowano "reakcję immunologiczną na wirusa".

- Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową - powiedziała Popowa.

Przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, jednak, jak zaznaczyła urzędniczka, czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę.

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.

"Obecnie nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się na ludzi. Nie mniej jednak sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym w Padwie, przy użyciu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Europy wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi" - poinformowało z kolei w komunikacie polskie ministerstwo rolnictwa.

W Polsce, w tym roku wykryto 24 ogniska grypy ptaków i stwierdzono 13 przypadków wirusa u dzikich ptaków (głównie u łabędzi).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA