Jaja są eko, czy nie? Spójrz na numerek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2016,8:10 Aktualizacja: 26-03-2016,9:42
A A A

Hodowla kur biegających po podwórku nie oznacza, że jaja z takiego gospodarstwa posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego. Nie można więc postawić znaku równości między "jajkami od kur z wolnego wybiegu", a "jajkami ekologicznymi". 

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. Ich symbolem są jajka. Znajdą się w wielkanocnym koszyczku, będą też pływać w żurku. Zanim wybierzemy się do sklepu czy na bazar, by zaopatrzyć się w najlepsze jajka, warto dowiedzieć się, jak rozpoznać, które z nich są faktycznie ekologiczne.

jaja spożywcze, jaja klasy L, jaja klasy M, przetwory jajeczne

Jaja spożywcze znów potaniały. U nas ceny powyżej unijnej średniej

Sto kilogramów jaj spożywczych klasy A w krajach Unii Europejskiej kosztowało średnio w styczniu 120,76 euro. Według danych Brukseli to o 7 proc. mniej niż grudniu i o 9 proc. poniżej stawek sprzed roku. W minionym miesiącu jaja potaniały aż...

Okazuje się bowiem, że określenie "produkt ekologiczny" jest często nadużywane przez sprzedawców. Ekologiczne jajka są ostemplowane i na początku pieczątki jest "0". Natomiast jajka od kur z wolnego wybiegu mają na początku pieczątki "1".

Jolanta Lyska, dyrektor generalny Stowarzyszenia "Polska Ekologia" powiedziała PAP: - O warunkach i sposobie prowadzenia hodowli, a więc o jakości jajek z wolnego wybiegu, nie wiemy praktycznie nic, natomiast o pochodzeniu jajek ekologicznych wiadomo wszystko. Zwłaszcza, która jednostka certyfikująca (jest ich 10) badała gospodarstwo, poznała warunki chowu kur i wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na czystość biologiczną produktu. I numer tej jednostki producent podaje na opakowaniu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA