Indyki rzeźne coraz tańsze. A może być jeszcze gorzej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,11:05 Aktualizacja: 25-08-2016,11:43
A A A

Od początku bieżącego roku dynamicznie spadają ceny indorów. Od stycznia do lipca stawki co miesiąc leciały w dół średnio o 2 proc., choć dynamika obniżek w drugim kwartale wyraźnie przyspieszyła.

Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu za kilogram żywca indorów w skupie płacono 5,20 zł. To o 3 proc. mniej niż w czerwcu oraz o 12 proc. poniżej stawek ze stycznia - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. Eksperci dodają, że w skali roku średnia cena indorów w lipcu była o 13 proc. niższa.

Stawki skupu żywca indyczek spadły w analogicznym okresie o 14 proc. do 4,85 zł za kilogram. To przede wszystkim efekt szybko rosnącej produkcji żywca, przy nieco niższej dynamice wzrostu eksportu. Według danych Eurostat liczba ubojów indyków w Polsce od stycznia do wzrosła w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem poszła w górę o 13,8 proc. do 140 tys. ton.

Eksport mięsa i podrobów indyczych z Polski w omawianych miesiącach zwiększył się o 11,3 proc. (r/r) do blisko 61 tys. ton. W maju widać było jednak już pewne osłabienie dynamiki eksportu (-0,05 proc.).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA