HPAI w Polsce. Kolejne dwa ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-02-2021,10:45 Aktualizacja: 15-02-2021,10:42
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały dziś (15 lutego) o wystąpieniu dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Pierwsze z nich potwierdzono w woj. lubuskim, a drugie w woj. wielkopolskim. 
 
Ogniska ptasiej grypy nr 20 i 21 w 2021 r. stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego bieżącego roku. 
 
Ognisko choroby nr 20 w 2021 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym łącznie 260 sztuk drobiu w tym gęsi, kaczki i kury. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Złotnik w gminie Żary w powiecie żarskim w woj. lubuskim.
 
Wietnam, ptasia grypa, likwidacja 100 tys. ptaków, a choroby, HPAI,

Wietnam walczy z HPAI i ubija 100 tys. sztuk drobiu

Ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii na większą skalę w Wietnamie jest bardzo wysokie. Dlatego tamtejsze władze podjęły decyzję o wybiciu 100 tys. sztuk drobiu.    Wirus ptasiej grypy podtyp H5N6 i H5N1 jest już potwierdzony w 14...
Ognisko HPAI nr 21 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 10 677 kur niosek. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Kiełpiny w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim. 
 
Ognisko to zostało stwierdzone w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej w obszarze zapowietrzonym w gospodarstwach uznanych za kontaktowe do wykrytych w miejscowości Kiełpiny dwóch poprzednich ognisk ptasiej grypy.
 
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 
 
W promieniu 10 km wokół ogniska wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA