HPAI pustoszy fermy w Europie. Eksperci biją na alarm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2021,10:30 Aktualizacja: 17-11-2021,10:44
A A A

Sytuacja epizootyczna w UE i innych krajach budzi duże obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Grypa ptaków, najczęściej przenoszona przez migrujące ptaki, szybko rozprzestrzenia się w Europie.  

Z informacji pozyskanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że tegoroczny sezon "grypowy" będzie stanowił bardzo wysokie zagrożenie dla drobiu utrzymywanego na fermach komercyjnych.

grypa ptaków, Krzysztof Niemczuk, PIW w Puławach, H5N8, H5N1

Grypa ptaków atakuje. Jest apel do hodowców drobiu

Apelujemy o stosowanie środków ochrony indywidualnej w gospodarstwach, gdzie stwierdzono wirus ptasiej grypy - mówi prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Jak podkreślił ekspert...

Włochy to jeden z pierwszych krajów, w którym w trwającym sezonie jesienno-zimowym rozpoczęły się kłopoty z HPAI. Liczba zakażeń cały czas wzrasta. Nowe ognisko potwierdzono w okolicach Rzymu. Wcześniej zgłoszono około 20 przypadków zakażeń na komercyjnych fermach kur i indyków w okolicach Werony w północnym regionie Veneto.

Władze Belgii po wykryciu HPAI u dzikiego ptactwa wydały obowiązujący od 15 listopada nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu (lub z wykorzystaniem zabezpieczenia, np. siatek). Podobne ruchy poczyniły już m.in. Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Problemy z HPAI nasilają się w tym ostatnim państwie. Producenci drobiu zgłaszają kolejne zakażenia. Najnowsze dotyczą fermy kur niosek (48 tys. sztuk) w Lutjegast oraz kurcząt rzeźnych na fermie w Tzum (122,5 tys. sztuk).

W pobliżu znajduje się 14 innych ferm. Rząd holenderski zwrócił się do ekspertów ds. chorób zwierząt o nową ocenę ryzyka w odpowiedzi na ostatnie infekcje.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Zmiany cen w skupie drobiu

Ceny w skupie drobiu w ostatnim tygodniu października uległy znaczącym wahaniom. W przypadku kurcząt i kaczek brojlerów odnotowano wzrost notowań, a indyki i gęsi potaniały.   Kurczęta brojlery w dniach 25-31 października podrożały o 1%...

Od 26 października na producentach drobiu ciąży nakaz utrzymywania ptaków w pomieszczeniach. Od tego czasu wirus został zidentyfikowany na kilku dużych fermach i w mniejszych gospodarstwach w środkowej i północnej części kraju. Szacunki strat w pogłowiu drobiu to około 350 tys. sztuk (kury nioski, brojlery, kaczki).

Tamtejsi urzędnicy uważają, że trzymając drób w pomieszczeniach dzikie ptaki nie będą mogły przenieść wirusa na inne fermy. Poprzednie restrykcje o zamknięciu ptaków na terenie Holandii wprowadzono w październiku 2020 roku i obowiązywały przez około 8 miesięcy.

Wirus rozprzestrzenia się również w Niemczech. Jeden z ostatnich przypadków dotyczył zakażenia drobiu w gospodarstwie utrzymującym kaczki (39 tys. sztuk) położonym w Dolnej Saksonii.

W Wielkiej Brytanii, po licznych przypadkach zakażeń u dzikiego ptactwa, wirus przedostał się na komercyjne fermy. Najnowszy przypadek dotyczy Hrabstwa Lancashire. W kraju obowiązuje Strefa Zapobiegania Grypie Ptaków, która dotyczy wszystkich właścicieli drobiu, bez względu na liczbę utrzymywanych ptaków.

Z uzyskanych przez KIPDiP informacji wynika, że w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 w UE zlikwidowano około 22 miliony ptaków (dane uwzględniają padnięcia z powodu zakażenia HPAI oraz masowe uboje).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA