Hodowcy drobiu na skraju bankructwa, a odszkodowań nie ma

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-04-2021,18:45 Aktualizacja: 29-04-2021,18:52
A A A

Grypa ptaków w tym roku wyjątkowo mocno dotyka hodowców drobiu w Polsce. Wielu z nich wskutek wybuchu choroby w ich stadzie znalazło się na krawędzi bankructwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że zdaniem wielu producentów drobiu polskie służby weterynaryjne zwlekają z wydaniem decyzji o wypłacie odszkodowań za likwidowane ptaki.

- Obserwujemy, że niektórzy powiatowi lekarze weterynarii nie kończą postępowań administracyjnych prowadzonych przy likwidacji ognisk HPAI. Oznacza to, że nie wydają oni decyzji o przyznaniu odszkodowań. Domyślamy się, że ma to na celu ochronę budżetu państwa jednak takie działanie może mieć dramatyczne następstwa – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

obszary wysokiego ryzyka HPAI, grypa ptaków, wysoce zjadliwa grypa ptaków, drób, wirus HPAI, kaczki, gęsi,

GLW wyznaczył obszary wysokiego ryzyka HPAI

Główny lekarz weterynarii informuje o wyznaczeniu obszarów wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski. Obszary te zostały wyznaczone w świetle art. 3...

Gawrońska wyjaśnia, że bez szybkiej wypłaty odszkodowań nie będzie możliwe odbudowanie polskiego potencjału drobiarskiego, co może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Dyrektor KIPDiP zwraca uwagę, że brak środków finansowych może zmusić niektórych rolników do zakończenia działalności, doprowadzi podmioty dostarczające do tych rolników usługi i towary do trudnej sytuacji finansowej oraz przez zmniejszoną podaż wywinduje ceny drobiu.

Obowiązek wypłaty odszkodowań przez państwo przy likwidacji ognisk grypy ptaków wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Producentom, zgodnie z tym aktem prawnym, przysługuje państwowa pomoc wypłacana w wysokości wartości rynkowej poniesionych strat. Proces ten jest postępowaniem administracyjnym, które choć z założenia powinno toczyć się bez zbędnej zwłoki, w praktyce może być spowalniane.

grypa ptaków, Marcin Kulasek, odszkodowania dla producentów drobiu, Michał Kołodziejczak

Lewica domaga się pomocy dla producentów drobiu

Apelujemy do rządu o zabezpieczenie maksymalnych środków z budżetu na zwalczanie ptasiej grypy, której ogniska wykryto w północnej części woj. mazowieckiego oraz południowej części Warmii i Mazur - mówi Marcin Kulasek,...

- Sztuczne odwlekanie wydania decyzji o odszkodowaniu jest tylko pozornie korzystne dla skarbu państwa ponieważ odszkodowanie i tak trzeba będzie w końcu zapłacić. Gorsze jest jednak to, że na opóźnianej decyzji gospodarka kraju straci podwójnie, przez wyższą inflację oraz na skutek obniżenia potencjału branży drobiarskiej, o kosztach konsumenckich nie wspominając - mówi dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Katarzyna Gawrońska uważa także, że zwlekanie z odszkodowaniami niepotrzebnie przedłuży obecny kryzys na kolejne miesiące.

Od początku tego roku w Polsce wykryto 245 ognisk grypy ptaków. Szacuje się, że utylizacji mogło zostać poddanych nawet około 10 milionów ptaków.

Wirus HPAI najbardziej obfite żniwo zbiera w dwóch najważniejszych w naszym kraju regionach drobiarskich tj. na Mazowszu i w Wielkopolsce.


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA