H5N8 atakuje, czyli drób pod szczególnym nadzorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2016,12:50 Aktualizacja: 30-12-2016,16:35
A A A

W środę weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Rozporządzenie zostało wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa i nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.

"O konieczności ich przestrzegania i egzekwowania rozmawiano m.in. na dzisiejszym, piątym posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. grypy ptaków, które odbywało się pod kierownictwem ministra Jurgiela" - informuje biuro prasowe MRiRW.

ptasia grypa, indyki, kaczki pekin,

Ptasia grypa - potwierdzono cztery kolejne ogniska

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Wirusa wykryto w trzech gospodarstwach położonych w woj. lubuskim oraz jednym w woj. małopolskim.   Dziesiąte...
Podczas spotkania przeanalizowana została aktualna sytuacja w zakresie występowania ognisk oraz stan realizacji działań podejmowanych na terenach objętych ograniczeniami.

Podkreślono konieczność przestrzegania wymogów bioasekuracji i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących decyzji wydawanych przez wojewodę oraz służby weterynaryjne.

"Ścisłe ich respektowanie pozwoli na maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na terytorium Polski" - zapewnia resort rolnictwa.

Mieszkańcy województwa lubuskiego są na bieżąco informowani o sytuacji związanej z podejmowanymi działaniami w zakresie zwalczania grypy ptaków oraz za pomocą lokalnych mediów o braku szkodliwości wirusa w stosunku do ludzi.

Podczas posiedzenia zwrócono uwagę, że brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA