GIS ostrzega: pałeczki salmonelli na skorupkach jaj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2019,8:45 Aktualizacja: 22-03-2019,8:50
A A A

Służby sanitarne stwierdziły, że na powierzchni skorupek jaj sprzedawanych pod nazwą "zdrovo Rodzinkovo" znajdowały się pałeczki Salmonella enteritidis. Dystrybutor (Jeronimo Martins Polska S.A. - właściciel Biedronki) wycofał produkt ze sklepów.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej, że chodzi o klasę wagową M, klasę jakości A, oznakowaną kodem na skorupce: 3PL30051328K3.

salmonella w wołowinie, Główny Lekarz Weterynarii, kontrola żywności, Główny Inspektorat Sanitarny

Przebadano ponad 400 próbek wołowiny. Salmonelli nie stwierdzono

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowały pod kątem salmonelli ponad 400 próbek mięsa wołowego oraz produktów z niego, przeznaczonych do jedzenia na surowo. Żadna nie została zdyskwalifikowana. Główny Inspektorat...

GIS poinformował o stwierdzeniu salmonelli Głównego Lekarza Weterynarii, a ten w trybie pilnym przekazał powyższe informacje Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rawiczu nadzorującemu zakład pakowania jaj oraz Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim nadzorującemu fermę kur niosek towarowych.

"W wyniku natychmiastowych działań kontrolnych organów Inspekcji Weterynaryjnej, zakwestionowana partia jaj zostanie wycofana z obrotu" – czytamy w komunikacie GIS.

Producent jaj Firma Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu produktu z obrotu. Natomiast dystrybutor jaj Jeronimo Martins Polska S.A. (jest właścicielem Biedronki) potwierdziła wycofanie partii jaj.

Firma poinformowała, że produkt ten trafił do jednego z 16 centrów dystrybucyjnych, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

GIS zalecił konsumentom, aby nie spożywali jaj o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. "Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami" - wskazał.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA