Gęsina nie tylko na św. Marcina. Festiwal kulinarny rozstrzygnięty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2017,13:20 Aktualizacja: 23-08-2017,13:39
A A A

Za nami gala finałowa drugiej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego "Gęsina nie tylko na św. Marcina". Podczas kulinarnego święta kucharze musieli przygotować potrawę z dowolnej części gęsiny. Jury, które tworzyły same sławy z branży wybrało najbardziej wyjątkowe danie.

Nadrzędnym celem tegorocznego festiwalu była promocja zalet i wartości odżywczych gęsiny, która nie jest tak popularna jak kurczak czy indyk, ale zajmuje ważne miejsce na rynku mięsa drobiowego. Głównym Partnerem Merytorycznym imprezy była Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza.

gęsina, gęsi, eksport gęsiny, drób, mięso, handel drobiem

Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju. W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski...

Konkurs adresowany był do szefów kuchni, wyłonionych w kwalifikacjach. Mniej doświadczeni adepci gastronomii też mogli jednak w Pabianicach spróbować swoich sił i uczyć się od mistrzów. Przed jury, w którym zasiedli m.in. Kurt Scheller, Robert Sowa czy Teofilos Wafidis, wystąpiło 12 dwuosobowych zespołów.  

- Mięso z gęsi zalicza się do produktów o wyjątkowych cechach. Różni się od innych gatunków drobiu, przede wszystkim ze względu na wysoką wartość energetyczną i ilość składników mineralnych. W Polsce roczna produkcja mięsa gęsiego wynosi ponad  29 tys. ton, z czego większość jest eksportowana. Pora na promocję gęsiny wśród Polaków, nie tylko w okolicach dnia św. Marcina. Dlatego Krajowa Rada Drobiarstwa wspiera konkurs, który ma na celu przypomnieć konsumentom o walorach tego szlachetnego mięsa również w sezonie letnim - mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG.

Polska jest jednym z głównych producentów gęsiny w Europie, więc festiwal "Gęsina nie tylko na św. Marcina" nabiera szczególnego znaczenia promocyjnego i edukacyjnego.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA