Gdzie odnotowano najwięcej ognisk ptasiej grypy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-02-2021,9:55 Aktualizacja: 16-02-2021,9:55
A A A
Główny lekarz weterynarii opublikował raport przedstawiający aktualną sytuację w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie w bieżącym roku. Wynika z niego, że najtrudniejsza sytuacja występuje we Francji i w Niemczech. 
 
Raport dotyczący przypadków i ognisk ptasiej grypy w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Norwegii oraz Ukrainy zawiera dane od 1 stycznia do 12 lutego 2021 r.
 
Obecnej w Europie najtrudniejsza sytuacja występuje we Francji, gdzie potwierdzono 384 ognisk choroby u drobiu hodowlanego oraz 3 przypadki u dzikiego ptactwa. 
 
protest mieszkańców, ferma drobiu, budowa fermy, odory, blokowanie inwestycji

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie fermy drobiu

Ferma kur na około 74 tys. sztuk drobiu miała powstać w miejscowości Czeremcha w woj. podlaskim. Jednak pomysł ten nie spodobał się okolicznym mieszkańcom, którzy postanowili zablokować inwestycję.   Przemysłowa ferma drobiu składająca...
Na drugim miejscu znajdują się Niemcy, gdzie potwierdzono 30 ognisk i 105 przypadków. W Polsce jest to odpowiednio 21 ognisk i 10 przypadków, a na Węgrzech 6 ognisk i 1 przypadek.
 
W Czechach, Bułgarii i na Ukrainie potwierdzono po 4 ogniska oraz odpowiednio 5, 0 i 0 przypadków. 
 
Szwecja poinformowała o 3 ogniskach HPAI i 2 przypadkach, Irlandia Północna o 2 ogniskach i 1 przypadku, a Dania o 1 ognisku, ale aż o 46 przypadkach u dzikich ptaków. 
 
Po jednym ognisku potwierdzono w Niderlandach (0 przypadków), Finlandii (3 przypadki), na Litwie (4 przypadki), w Belgii (4 przypadki), na Słowacji (4 przypadki), w Rumunii (7 przypadków) i we Włoszech (2 przypadki).
 
Nie stwierdzono ognisk choroby w Hiszpanii (2 przypadki), w Irlandii (11 przypadków) i w Norwegii (5 przypadków). Z kolei w Wielkiej Brytanii do 12 lutego nie stwierdzono żadnego ogniska i przypadku ptasiej grypy. 
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA