Eksperyment przeprowadzony w Tajlandii polegał na podawaniu dodatku konopi do paszy dla drobiu. Okazało się, że kurczęta chorowały rzadziej, a ich mięso było smaczniejsze.
Ferma drobiu w Tajlandii postanowiła umieścić w dawce dla kurcząt dodatek konopi. W efekcie drób był zdrowszy, a uzyskane od niego mięso delikatniejsze i smaczniejsze.
Jedna z tajlandzkich farma uprawiająca medyczną marihuanę postanowiła w dawce dla kurcząt umieścić dodatek konopi, zamiast podawać im antybiotyki.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Wodach Uniwersytetu Chiang Mai stwierdzili, że wśród 1 tys. kurcząt z fermy w Lampang, odkąd w styczniu 2021 r. wprowadzono marihuanę do ich diety, upadki wyniosły 10%. Były one na tym samym poziomie jak w przypadku stosowania antybiotyków.
Przełom czerwca i lipca przyniósł spadki cen niemal wszystkich monitorowanych gatunków drobiu. Kurczęta brojlery, indyki i kaczki w ciągu tygodnia potaniały, a notowania gęsi tuczonych wzrosły. Według danych...
Specjalna karma dla ptaków, jak podaje rzeczpospolita.pl, jest wytwarzana przez dodanie pokruszonej marihuany do paszy i wody. W tym czasie kurczętom nie podaje się żadnych antybiotyków lub leków.
Dzięki temu farma może sprzedawać swój drób drożej niż ekologiczny. Mięso kurcząt żywionych dodatkiem konopi zyskało nazwę "GanjaChicken". Według producenta jest ono delikatniejsze i smakuje lepiej niż to pochodzące od zwykłych kurcząt.
W ramach eksperymentu naukowcy podawali również podwyższony poziom tetrahydrokannabinolu (THC), który powoduje odurzenia. Okazało się, że THC nie działał na kury i nie wywoływał ich odurzenia.
Na początku czerwca rząd Tajlandii zalegalizował sprzedaż produktów z konopi indyjskich, ale ograniczył w nich ilość THC do 0,2%. Dla porównania, kurczęta na farmie dostawały okresowo dawkę zwiększoną do 0,4% THC. Jednak związek ten jest w pełni metabolizowany w organizmie zwierząt i nie występuje w mięsie.
Zespół badawczy nie jest jeszcze pewien, jakie są pełne korzyści z karmienia kurcząt konopiami indyjskimi. Poprawa zdrowia drobiu jest najprawdopodobniej związana z zawartymi w konopi bioaktywnymi związkami lub substancjami, które promują aktywność metaboliczną i lepsze warunki zdrowotne. Wzmacniają one układ odpornościowy ptaków.
Naukowcy badają także, czy wzbogacona o marihuanę pasza może ochronić drób przed grypą ptaków lub innymi groźnymi chorobami.