Przejście na system chowu bezklatkowego kur staje się coraz bardziej realne. Według raportu Open Wing Alliance, aż 85% firm, które zadeklarowały rezygnację z jaj z chowu klatkowego w swoich łańcuchach dostaw do 2020 r. wywiązało się z tego założenia.
W wyniku negocjacji prowadzonych przez 78 organizacji związanych z ochroną praw zwierząt, firmy zaczęły odchodzić od jaj z chowu klatkowego. Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę dobrostanu zwierząt.
Według raportu Open Wing Alliance (OWA), aż 85% firm, które zadeklarowały rezygnację z jaj z chowu klatkowego w swoich łańcuchach dostaw do 2020 r. wywiązało się z tego postanowienia.
Dane pokazują przełomowy moment w globalnym przemyśle jajczarskim, który jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez 78 organizacji związanych z ochroną praw zwierząt z 63 krajów świata tworzących koalicję OWA.
Ceny w skupie drobiu w trzecim tygodniu czerwca uległy niewielkim wahaniom. Kurczęta brojlery podrożały, indyki potaniały, a notowania kaczek brojlerów pozostały bez zmian. Krajowi dostawcy za kurczęta brojlery w dniach 14-20...
Reforma jest przeprowadzana w wyjątkowym momencie, w którym w USA aż dziewięć stanów uchwaliło ustawę zakazującą stosowania klatek bateryjnych w hodowli zwierząt, a w Unii Europejskiej na początku czerwca tego roku Parlament Europejski zagłosował za zakazem stosowania klatek w hodowli wszystkich gatunków zwierząt.
Zdaniem Alexandrii Beck uzyskanie zobowiązań od światowych korporacji świadczy o znacznym postępie w zakresie ochrony praw zwierząt, ale zobowiązania te same z siebie nie doprowadzą do poprawy dobrostanu zwierząt.
Jej zdaniem, aby uchronić kury przed koniecznością życia w ciasnych, metalowych klatkach, firmy muszą prowadzić przejrzystą politykę społecznej odpowiedzialności biznesu i publicznie raportować swoje postępy w dążeniu do celu, jakim jest chów bezklatkowy. Powinny również ułatwiać swoim łańcuchom dostaw odejście od tych praktyk.
Według raportu na całym świecie zostało wdrożonych ponad 2000 polityk związanych z odejściem od chowu klatkowego, według stanu na kwiecień 2021 r. 954 z nich miały być zrealizowane do końca 2020 r.
Całkowita rezygnacja z chowu klatkowego w łańcuchach dostaw odnotowano we wszystkich sektorach przemysłu. Takie zmiany zaoferowało 317 restauracji, 212 producentów, 131 sprzedawców detalicznych, 92 firmy świadczące usługi gastronomiczne i cateringowe, 62 firm hotelarskich, 39 wytwórców, 10 dystrybutorów i 1 hurtownik.
Do tej pory jedynie 5% firm, które podjęły zobowiązanie, nie odeszło jeszcze całkowicie od chowu klatkowego.