Eksport jaj i przetworów bije rekordy
W pierwszym kwartale 2021 roku rósł w siłę unijny wywóz jaj i przetworów poza Wspólnotę - wynika z analiz przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz,
Po lutym unijne wysyłki jaj w skorupkach i ich produktów do krajów trzecich wyniosły 48,8 tys. ton, czyli blisko 30 proc. więcej w skali roku. Marzec przyniósł kolejne wzrosty zamówień i po pierwszym kwartale eksport był już o 37,3 proc. wyższy niż rok wcześniej.
Kolejne ognisko grypy ptaków w Polsce!
Co ciekawe, w omawianych miesiącach wysyłki były najwyższe od 2016 roku. W sprzedaży dominowała albumina, ale tuż za nią znalazły się jaja w skorupkach. Silny impuls popytowy wystąpił w zamówieniach z Japonii, czyli największego importera albuminy z UE. Po lutym eksport do tego kraju był zaledwie o 0,3 proc. wyższy r/r, ale po marcu już o 30,8 proc.
Nadal duże było zapotrzebowanie zgłaszane przez Szwajcarię (11,5 tys. ton; +1,4 proc.) i Izrael (4,5 tys. ton; +0,3 proc.). Poza wspomnianą trójką największych importerów, topowymi rynkami nadal pozostały: Singapur, Korea Południowa, Mauretania, Tajlandia, Liberia, Arabia Saudyjska czy Gambia.
Z analizy KIPDiP wynika, że ze wszystkich tych regionów świata, przez cały pierwszy kwartał 2021 roku rosły zamówienia importowe o co najmniej kilkadziesiąt procent rok do roku.
Do Korei Południowej wysłano na przykład 3,7 tys. ton w porównaniu do 1,7 tys. ton w 2020 roku. Do Singapuru trafiło 3,2 tys. ton (131 ton).
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków