Drobiarze oburzeni listem Brigitte Bardot

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2014,15:10 Aktualizacja: 16-01-2015,13:13
A A A
"Polscy producenci z własnej inicjatywy zrezygnowali z przyżyciowych podskubów gęsi towarowych" - pisze Łukasz Dominiak szef Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej w Warszawie. To odpowiedź na list Brigitte Bardot do Ewy Kopacz. 
 
Jak informowaliśmy legendarna francuska aktorka poskarżyła się pani premier, że rząd pozwala na "niegodne cywilizowanego kraju" oskubywanie z piór żywych kaczek i gęsi. 
 
"Ta barbarzyńska czynność, która przynosi ciężkie rany oraz cierpienie ptakom, łamie prawa zwierząt" - napisała Brigitte Bardot po emisji reportażu opowiadającego o polskich i węgierskich fermach, który pokazała francuska telewizja.
 
Krajowa rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza w Warszawie, największa organizacja sektora drobiarskiego w Polsce już zareagowała na słowa aktorki. 
 
"Argumenty przytoczone przez fundację reprezentowaną przez Panią Brigitte Bardot nie mają pokrycia w rzeczywistości. Od 2010 roku producenci zrzeszeni w Krajowej Radzie Drobiarstwa-Izbie Gospodarczej z własnej inicjatywy zrezygnowali z przyżyciowych podskubów gęsi towarowych, mimo iż nie jest to prawnie zakazane, pod warunkiem prowadzenia go zgodnie z zachowaniem zasad dobrostanu zwierząt" - można m.in. przeczytać w specjalnym oświadczeniu podpisanym przez dyrektora generalnego Łukasza Dominiaka. 
 
Szef KRD-IG dodaje, że liczne opinie ekspertów z zakresu weterynarii, zootechniki oraz dobrostanu zwierząt dowodzą, że pozyskiwanie pierza od gęsi prowadzone jest w optymalnym terminie wynikającym ze stanu fizjologicznego ptaków i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. 
 
Co więcej, podskub prowadzony w czasie naturalnego przepierzania się ptaków wpływa pozytywnie na ich odporność.  
 
"Pragniemy podkreślić, że polskie regulacje w zakresie dobrostanu zwierząt są jednymi z najbardziej rygorystycznych w Unii Europejskiej. W Polsce od 20 lat zakazany jest m.in. tucz gęsi na stłuszczone wątroby, który na masową skalę prowadzony jest we Francji z przeznaczeniem na foie gras" - pisze Dominiak.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA