Drobiarska ekspansja na chiński rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2019,12:45 Aktualizacja: 04-06-2019,13:21
A A A

Rosyjskie firmy drobiarskie otwarcie przyznają, że sytuacja w Chinach związana z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF sprzyja wejściu na ten wielki azjatycki rynek.
 
Producenci tego gatunku mięsa przede wszystkim liczą na sprzedaż tzw. kurzych łapek i skrzydeł. Ze względu na dużą konkurencję ze strony Unii Europejskiej trudniej będzie z kolei o zbyt nóg kurcząt - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

drób, sprzedaż drobiu, ceny drobiu, produkcja drobiu, handel mięsem

Produkcja mięsa drobiowego znów pójdzie w górę

W 2019 roku produkcja mięsa drobiowego zwiększy się o 8,5 proc. do ok. 3,2 mln ton - przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.   W pierwszym kwartale wytwórczość była o ok. 7 proc. wyższa niż rok wcześniej....

Po kilku latach negocjacji administracja w Pekinie zatwierdziła około 30 rosyjskich zakładów do wywozu drobiu na swój rynek. W kwietniu trafiły już pierwsze dostawy skrzydeł (54 tony) zrealizowane przez Miratorg Agribusiness Holding.

Grupa Cherkizovo, potentat rynku drobiu również planuje wkrótce wysyłać drób do Chin. Firma oczekuje, że rynek ten będzie jednym z kluczowych kierunków eksportowych.

Stowarzyszenia branżowe podają, że Rosja jest gotowa w dłuższym terminie wysyłać do Państwa Środka nawet kilkadziesiąt tysięcy ton. Interesuje ją nie tylko wywóz elementów z kurcząt, ale też segment indyków.

Rosyjscy producenci wiedzą jednak doskonale, że nie będzie łatwo wygrać z konkurentami z Brazylii, UE, Argentyny czy Chile. A według najnowszych prognoz Chiny zwiększą w 2019 roku import drobiu o 68 proc. do 575 tys. ton.

20 lat temu Rosja była największym importerem drobiu, teraz niewiele jej brakuje by stać się eksporterem netto. W 2018 roku wywóz z tego kraju wyniósł już 114,3 tys. ton (+24,8 proc. r/r).

Spekuluje się, że dostęp do rynku chińskiego w ciągu najbliższych kilku lat pozwoliłby nawet potroić wysyłki, a krajowa produkcja ma potencjał by wzrosnąć o kilkaset tysięcy ton - uważają eksperci KIPDiP.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA