Ceny brojlerów rosną już drugi tydzień

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-02-2018,15:00 Aktualizacja: 07-02-2018,14:20
A A A

Hodowcy i producenci drobiu mogą być zadowoleni. Już drugi tydzień rośnie cena kurcząt. Dzieje się tak wskutek niskiej podaży żywca drobiowego na rynku.

Ceny zbytu tuszek drobiowych, jak informuje TVP 1, znacznie przekraczają już 5 złotych za kilogram. W związku z tym zakłady aby zdobyć surowiec płacą za kurczęta około 3,5 złotego.

produkcja drobiu, drób, mięso drobiowe, eksport drobiu, ukraina

Ukraina coraz bardziej zagraża unijnemu rynkowi drobiu

W pierwszych 11 miesiącach 2017 roku unijny import mięsa drobiowego z Ukrainy zwiększył się w skali roku o 65 proc. do 75 tys. t. Kraj ten stał się zatem jednym z ważniejszych dostawców drobiu na rynek Wspólnoty z 10 proc. udziałem....

Brojlery, jak informuje TVP 1, najdroższe są na wolnym rynku. Kosztują tam od 3,4 do 3,5 zł za kg. Niższe stawki obowiązują w ramach umów kontraktacyjnych i wynoszą one od 3,25 do 3,35 zł/kg. Jednak w tym przypadku hodowcy mogą otrzymać także dodatki za wagę ptaków.

Niektórzy producenci drobiu na przełomie 2017 i 2018 roku nie zasiedlali swoich kurników. Zaczęli to robić dopiero po 6 stycznia. Stąd żywca zaczęło brakować. Przy dużym zapotrzebowaniu ze strony krajowego ryku oraz eksportu wpłynęło to na wyższe ceny skupu.

Ceny skupu drobiu, jak przewidują analitycy, zaczną maleć w drugiej połowie lutego. Wówczas ilość żywca prawdopodobnie zaspokoi popyt.

Hodowcy drobiu uważają, że granicą opłacalność jest cena 3,3 zł/kg. Dopiero powyżej tego poziomu zarabiają na produkcji brojlerów.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA