Budowa kurników zablokowana przez burmistrza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-02-2021,15:00 Aktualizacja: 18-02-2021,16:44
A A A
Burmistrz Miastka w woj. pomorskim nie zgodził się na budowę kurników w Pasiece. Jest to efekt protestów okolicznych mieszkańców, którzy obawiali się fetoru i zanieczyszczenia środowiska. 
 
Budowa kurników w Pasiece na Pojezierzu Bytowskim w woj. pomorskim miała rozpocząć się w 2017 r., kiedy to inwestor złożył pierwsze wnioski. W jego planach miały powstać dwa kurniki z obsadą prawie 15 tys. kurczaków. 
 
Napotkał on jednak na pierwsze protesty mieszkańców wsi, którzy obawiali się fetoru i zanieczyszczania środowiska. 
 
protest mieszkańców, ferma drobiu, budowa fermy, odory, blokowanie inwestycji

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie fermy drobiu

Ferma kur na około 74 tys. sztuk drobiu miała powstać w miejscowości Czeremcha w woj. podlaskim. Jednak pomysł ten nie spodobał się okolicznym mieszkańcom, którzy postanowili zablokować inwestycję.   Przemysłowa ferma drobiu składająca...
Przez kolejne lata, jaki informuje gazeta Pomorska, trwała wymiana pism, dokumentów między inwestorem a różnymi instytucjami. Międzyczasie przedsiębiorca zmieniał plany budowy, zwiększając obsadę kurczaków. 
 
Lokalne władze, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, inspekcja sanitarna oraz Wody Polskie miały wiele uwag i zastrzeżeń do dokumentacji przedstawionej przez inwestora. Uwagi dotyczyły także raportu o oddziaływaniu na środowisko. 
 
Okoliczni mieszkańcy w kwietniu ubiegłego roku wystosowali pismo w sprawie budowy kurników. 
 
Informują, że z istniejących kurników wydziela się fetor i szkodliwe gazy, a budowa dodatkowych dwóch budynków pogorszy całą sprawę.
 
Obecnie w tej części Pasieki rozwija się budownictwo jednorodzinne. Mieszkańcy poprosili panią burmistrz o zrozumienie i o niewyrażenie zgody na wydanie decyzji uzgadniającej warunki środowiskowe.
 
Ostatecznie burmistrz Miastka zablokowała budowę kurników. Swoją decyzję uzasadnia brakami formalnymi, ale także spodziewaną uciążliwością inwestycji oraz protestami mieszkańców. W takiej sytuacji inwestor może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA