Żywiec wołowy u nas tanieje mniej niż w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2016,13:40 Aktualizacja: 09-05-2016,14:35
A A A

Ceny skupu bydła rzeźnego w ubojniach w pierwszej połowie kwietnia były tylko nieznacznie niższe od stawek z grudnia 2015 r. To dobra informacja dla producentów, biorąc pod uwagę trendy w UE i umocnienie złotego wobec euro w tym czasie.

Według danych monitoringu cen ministerstwa rolnictwa średnia stawka skupu bydła rzeźnego wyniosła na początku minionego miesiąca 6,08 zł za kilogram i była tylko o 0,9 proc. niższa od tej z końca ubiegłego roku - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Co ciekawe, mimo niskiej opłacalności produkcji mleka, ceny krów na ubój od grudnia 2015 r. do połowy kwietnia wzrosły o 3,6 proc. do 4,66 zł/kg.

bydło mięsne, wołowina, import, antybiotyki

Wołowina z importu zagrożeniem dla europejskich producentów

Producenci wołowiny, a także mleka i wieprzowiny od kilkunastu miesięcy są w trudnej sytuacji. Zdaniem przewodniczącego Copa winę za to ponosi głównie rosyjskie embargo. Uważa on, że niedopuszczalne jest, aby to rolnicy płacili najwyższą...

Potaniał natomiast żywiec pozostałych grup bydła. Największy spadek (3,8 proc.) odnotowano w przypadku byków w wieku 12-24 miesięcy. Trochę mniej (3,4 proc.) potaniały byki powyżej 2 lat. W przypadku byków w wieku 8-12 miesięcy ceny poleciały w dół o 1,8 proc., a jałówek o 0,9 proc.

Obniżka cen żywca wołowego w Polsce nie była tak duża, jak w Unii Europejskiej, gdzie według danych Brukseli w pierwszej połowie kwietnia względem grudnia 2015 r. stawki spadły o około 5 proc.

Eksperci zauważają, że w pierwszej połowie kwietnia przeciętne ceny bydła rzeźnego w Polsce (r/r) były o 0,4 proc. wyższe, a żywiec innych gatunków mocno potaniał. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na znaczący wzrost eksportu. Wolumen sprzedaży mięsa wołowego nieprzetworzonego w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. wzrósł w skali roku o 8,4 proc. do 53,8 tys. ton.

Co ciekawe - według danych GUS - w pierwszym kwartale br. skup żywca rzeźnego wołowego (łącznie z cielętami) w przeliczeniu na mięso w wadze poubojowej ciepłej, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zmniejszył się o 1 proc. do 50,1 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA