Renowacja pastwisk -nawożenie użytków zielonych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-04-2016,12:00 Aktualizacja: 17-04-2016,11:47
A A A

Nawożenie pastwisk jest jedną z metod ich renowacji. Niestety w przypadku, kiedy w runi przeważają chwasty nawożenie nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów. Mało tego, przyczyni się do jeszcze większego zachwaszczenia

Nawożenie pastwisk powinno być zarówno mineralne jak i organiczne ze szczególnym naciskiem na to pierwsze, ponieważ ilość składników pokarmowych dla roślin zawartych w odchodach zwierzęcych nie jest wystarczająca. To jak duże mają być dawki nawozów zależy także od oczekiwanego plonu.

pastwisko, krowy mleczne, trawy, ruń

Niewykorzystany potencjał pastwisk

Pastwiska w Polsce są zaniedbane a ich potencjał często pozostaje niewykorzystany. Co to jest pastwisko? To teren pokryty wielogatunkowym zbiorowiskiem roślinnym, z którego zwierzęta pobierają paszę. Nazwa tych użytków zielonych nie...

- W 10 tonach zielonki w fazie krzewienia i strzelania w źdźbło powinno się znajdować ok. 50 kg azotu, 8 kg fosforu i 20 kg potasu. Dlatego przy np. czterech wypasach i rocznym plonie zielonki na poziomie 40 ton zwierzęta pobierają z pastwiska ok. 200 kg azotu, 32 kg fosforu i 100 kg potasu. Tylko część zwracają z odchodami, więc nawożenie zwłaszcza azotem i fosforem powinno być na poziomie 50-75 proc. tych wartości - mówi prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Jeśli w runi znajduje się duża ilość koniczyn należy ograniczyć nawożenie azotem. Z kolei nawozy organiczne jak przefermentowany obornik i gnojowica powinny być stosowane jesienią poza sezonem wegetacyjnym, najlepiej w listopadzie w czas słoty, przemywania, kruszenia i wymywania składników pokarmowych do gleby.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA