Program "Zdrowa Krowa" przynosi efekty
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się Ogólnopolskie Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego "Zdrowa Krowa". Konferencję zorganizowała Spółdzielnia Mleczarska "Spomlek".
Pięć lat temu z inicjatywy firmy z Radzynia Podlaskiego ruszył program "Zdrowa Krowa", którego partnerami są Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Polska Federacja Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka.
Hodowcy bydła w dramatycznej sytuacji
- Projekt skupiony jest wokół trzech aspektów: zdrowotnego, profilaktycznego i ekonomicznego w stadach - zaznacza Monika Grzeszczuk, koordynatorka programu ze Spomleku.- W obecnych czasach najważniejsza staje się ekonomika oraz liczenie kosztów produkcji. I na tym skupiamy się w projekcie, szczególnie w sytuacji, jaka jest na rynku mleczarskim - dodała.
Jubileuszowe spotkanie - piąte z cyklu konferencji "Zdrowa Krowa" - było podsumowaniem całorocznej pracy z grupami hodowców z Radzynia Podlaskiego, Elbląga i Chojnic. Eksperci - przede wszystkim z SGGW - którzy na co dzień pracują w gospodarstwach podsumowali wyniki badań i podzielili się wnioskami z producentami mleka.
Tematem przewodnim konferencji było doradztwo i jego znaczenie w zarządzaniu gospodarstwem specjalizującym się w produkcji mleka. Po gorącej dyskusji uczestnicy spotkania byli zgodni, że fachowe doradztwo jest niezwykle potrzebne i bez niego trudno jest w dzisiejszych, trudnych czasach prowadzić specjalistyczną działalność.
Profesor Jan Żmudziński z PIW w Puławach podsumował działanie programu od strony weterynaryjnej. Omówił szczegółowo sytuację w Polsce i efekty 5 lat pracy dotyczącej chorób wirusowych, szczególnie IBR i BVD.
- Program dał pewien efekt uwalniając 38 gospodarstw od określonych jednostek chorobowych. Program procentuje, bo prowadzący gospodarstwa z całej Polski proszą o pomoc w zwalczaniu chorób wirusowych - powiedział.
Firmy zaprezentowały natomiast nowe rozwiązania dla hodowców bydła - jak np. nawóz odstraszający dziki czy nowoczesną przyczepą samozbierającą. Monika Grzeszczuk podkreśliła na koniec, że największym sukcesem programu "Zdrowa krowa" jest doskonała współpraca hodowców i ekspertów, która przynosi wymierne efekty.