Pobieranie reprezentatywnych próbek TMR-u do analizy
Ocenę wartości pokarmowej TMR-u przeprowadza się w celu sprawdzenia czy odpowiada ona zapotrzebowaniu zwierząt. Kontrola powinna być wykonywana po zmianie dawki pokarmowej lub otwarciu nowego silosu z paszą objętościową.
Reprezentatywną próbę zbiorczą TMR-u należy pobrać nie później niż 5 minut po zadaniu paszy. Dzięki temu unika się błędu, który może wynikać z pobrania przesortowanej przez zwierzęta paszy.
Doskonały TMR w teorii i praktyce
Próbę pobiera się z 10 oddalonych od siebie miejsc zanurzając dłoń w TMR na głębokość nadgarstka. Każdą z 10 prób umieszcza się we wiadrze unikając jej otrząsania i zagniatania. Długie cząsteczki siana lub słomy należy pociąć na sieczkę o długości 3-4 cm w celu łatwiejszego ich wymieszania .
Próbę należy wysypać na czystą posadzkę i podzielić na cztery równe części. Następnie wybiera się dwie przeciwległe kupki i umieszcza się je w woreczku z zamknięciem strunowym lub innym opakowaniu foliowym, które po usunięciu powietrza należy szczelnie zamknąć. Aby próba mogła być zidentyfikowana w laboratorium należy ją dokładnie opisać. W tym celu umieszcza się na etykiecie informacje dotyczące nazwy gospodarstwa, numeru TMR-u, daty i czasu jego pobrania itp.
Tak przygotowaną próbę jak najszybciej wysyła się do laboratorium, gdzie będzie poddana ocenie wartości pokarmowej. W przypadku transportu w lodówce od jej pobrania do dostarczenia może minąć do 24 godzin. Jeśli próba jest zamrożona wówczas czas transportu nie ma znaczenia.
Więcej informacji na temat produkcji i analizy TMR-ów będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ