Pieniądze za zakup jałówek na kontach hodowców do końca września

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-09-2017,10:10 Aktualizacja: 20-09-2017,10:04
A A A

Agencja Rynku Rolnego wypłaci ok. 50 mln złotych na refundacje części kosztów poniesionych na zakup jałówek hodowlanych. Jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka ARR dotrzyma terminu, który mija z końcem września.

Hodowcy bydła mlecznego, którzy kupili jałówki hodowlane mają otrzymać refundacje części kosztów. ARR wydała już decyzję w tej sprawie. Wysokość refundacji określona w rozporządzeniu i warunkach udzielania pomocy nie uległa zmianie. Agencja wypłaci ok. 50 mln złotych.

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleczarnie dużo płacą za mleko, bo nie dokładają do masła

Ceny skupu mleka w ostatnich miesiącach są na zadowalającym dla hodowców bydła oraz producentów mleka poziomie. Niezadowoleni są z kolei konsumenci, którzy płacą za kostkę masła od sześciu do nawet dziewięciu złotych. Co na to...

Hodowcy kupili blisko 19 tys. jałówek hodowlanych. ARR poinformowała, że 2399 wniosków o refundacje części kosztów poniesionych na ich zakup zostało pozytywnie rozpatrzonych. Nie znamy jednak całkowitej liczby wniosków.

ARR musi dopełnić wszelkie formalności związane z wypłatą refundacji do końca września. W tym czasie pieniądze powinny się znaleźć na kontach hodowców.

PFHBiPM informuje, że w przeciwnym razie pieniądze te, około 50 mln złotych, trafią z powrotem do unijnego budżetu. Pochodzą one bowiem z tzw. Pakietu Hogana.

Refundacja przysługiwała do maksymalnie 30 sztuk jałówek kupionych w terminie od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. Zwierzęta te w momencie zakupu mogły mieć maksymalnie 24 miesiące. Ponadto musiały być zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich.

Hodowcy musieli posiadać świadectwo potwierdzające ich pochodzenie. Jak informuje PFHBiPM dotacją zostały objęte tylko te jałówki, które urodziły się w stadach będących pod oceną wartości użytkowej bydła.

Odział Terenowy ARR

Pozytywnie rozpatrzone wnioski

Białystok

661

Bydgoszcz

188

Gdańsk

77

Gorzów

9

Katowice

49

Kielce

41

Kraków

30

Łódź

160

Lublin

133

Olsztyn

183

Opole

13

Poznań

350

Rzeszów

25

Szczecin

6

Warszawa

461

Wrocław

13

Razem

2 399

Źródło: PFHBiPM

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA