Obalamy mity: polscy hodowcy a dobrostan bydła
Polscy hodowcy bydła nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków utrzymania obniżając ich dobrostan. To kolejny popularny mit powielany przez przeciwników produkcji zwierzęcej.
Polska jest w Unii Europejskiej liderem w zakresie zapewniania zwierzętom warunków lepszych niż minimalny standard.
Obalamy mity: emisja CO2 przez bydło i konkurencja z produkcją roślinną
Polscy hodowcy wprowadzają praktyki hodowlane, które wykraczają poza odpowiednie obowiązkowe europejskie normy.
Bydło mięsne ma dzięki temu możliwość realizowania swoich potrzeb behawioralnych. Zwierzęta są w efekcie zdrowsze i wykazują mniejsze zachowania agresywne.
"W 2022 r. blisko 50 tysięcy gospodarstw rolnych utrzymujących bydło skorzystało z rekompensat w kwocie 362 mln zł w ramach programu Dobrostan+. Z kolei w Planie Strategicznym 2023-2027 Polska przeznaczyła na dobrostan zwierząt ponad 1,4 mld euro" czytamy w biuletynie przygotowanym przez zespół LoweKrowe.
Wsparcie na ten cel będzie udzielane rolnikom na realizację inwestycji w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowanych praktyk.
Polscy rolnicy w ramach poprawy dobrostanu bydła zwiększają powierzchnię bytową zwierząt o 20 lub 50%.
Obalamy mity: ile wody potrzeba na produkcję wołowiny?
Hodowcy bydła w ramach programu poprawy dobrostanu zwierząt zapewniają także dostęp do pastwiska przez minimum 4 miesiące w roku oraz całoroczny dostęp do wybiegu.
Dzięki tym inwestycjom zwierzęta mają zapewniony dostęp do środowiska zewnętrznego poprzez możliwość korzystania z wybiegów czy pastwiska,
Inwestycje wpływają także na odpowiedni mikroklimat w budynkach inwentarskich poprawiający zdrowotność i eliminujący stres termiczny zwierząt.
Poprawa dobrostanu zwierząt wpływa także korzystnie na wyniki produkcji i jakość pozyskiwanych od nich produktów, a tym samym na zdrowie ludzi.
Inwestycje dobrostanowe przyczyniają się również do ochrony środowiska i klimatu.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)