Niski poziom białka w mleku – porada od firmy Dolfos

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-12-2023,11:20 Aktualizacja: 15-12-2023,11:01
A A A

Hodowcy bydła w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. Doradcy za pośrednictwem magazynu "Hoduj z Głową Bydło" odpowiadają na ich pytania.

Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania hodowców bydła mlecznego oraz mięsnego przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Ilość skupowanego mleka w Polsce wciąż rośnie

Systematyczny wzrost skupu mleka w Polsce jest notowany od wielu lat. Średniorocznie wynosił on około 2%. W 2022 roku skup odnotował wyższy wzrost wielkości 2,2%. Meldunkowy skup mleka w październiku 2023 roku, według danych Głównego Urzędu...

W pierwszej odsłonie naszego cyklu wybraliśmy następujące pytanie hodowcy bydła mlecznego:

"Przez pół roku białko w mleku wynosiło 3,8%. Teraz w wynikach z mleczarni jest ono na poziomie 2,6%. Co za to odpowiada? Czy może przyczyną jest pasza?"

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli trzech firm. Pierwszym z nich jest konsultant do spraw żywienia mgr inż. Mariusz Węglarz reprezentujący Dolfos.

Zawartość białka jest cechą w dużym stopniu dziedziczną, natomiast w 50-60% uzależnioną od czynników środowiskowych, głównie żywienia, ale też od stadium laktacji, pory roku, wielkości produkcji czy wieku zwierzęcia.

Zmiany tego parametru podczas jednej laktacji powinny mieścić się w zakresie 0,1-0,2%, maksymalnie 0,5%.

Dominującym powodem spadku białka w mleku jest niedobór energii w dawce pokarmowej, a w okresie letnim również spadek pobrania suchej masy paszy.

Nauka Praktyce, kulawizny, racice, PFHBiPM, konferencja, bydło mleczne

O chorobach racic dyskutowali w Sierpcu

Straty wywoływane przez choroby racic wynikają m.in. z mniejszej produkcji mleka, pogorszenia parametrów rozrodu oraz większego ryzyka eliminacji zwierząt ze stada. Problem ten może dotyczyć nawet 25% światowej populacji krów. ...

Konsekwencją jest zbyt mała ilość białka bakteryjnego w żwaczu potrzebnego do produkcji białka mleka i obniżenie się tego parametru oraz wydajności.

Ponadto w okresie wysokich temperatur organizm krowy potrzebuje dostarczenia większej ilości energii na potrzeby bytowe w celu utrzymania równowagi termicznej, a zmniejszenie pobrania suchej masy dawki pokarmowej nie poprawia sytuacji.

W takim przypadku dla polepszenia pobrania podawanej paszy oraz zwiększenia w niej koncentracji energii poleciłbym Dolmix Rumen Activator

Produkt wprowadza do dawki składniki pokarmowe przyśpieszające namnażanie mikroflory żwacza oraz wpływa na poprawę procesów fermentacyjnych w układzie pokarmowym

Warto także wspomnieć, że głównymi aminokwasami limitującymi syntezę białka mleka są metionina i lizyna, które należy uwzględnić w bilansie oraz korekcie dawki pokarmowej dla podniesienia tego parametru.

Całą wypowiedź Mariusza Węglarza dotyczącą przyczyn niskiego poziomu białka w mleku oraz sposobu na jego zwiększenie znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2023. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA