Naturalne hormony w mleku nie stwarzają zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
25-09-2016,6:55 Aktualizacja: 25-09-2016,8:31
A A A

Estrogeny, czyli hormony żeńskie, występują naturalnie w mleku krowim, a ich poziom wzrasta, gdy krowa jest cielna, ponieważ są one produkowane przez łożysko.

Obecnie krowy zdają się na ogół do 60 dnia przez przewidywanym terminem wycielenia, co oznacza, że mleko od krów w trzecim trymestrze ciąży może zawierać do 20 razy więcej estrogenów niż mleko krów niecielnych.

Ostatnio pojawiły się głosy odzwierciedlające obawy, że spożywanie mleka zawierającego podwyższony poziom estrogenów może wpływać na poziom hormonów we krwi u ludzi, skutkując zwiększeniem ryzyka zachorowalności na niektóre nowotwory.

zasuszenie, krowy mleczne, pasza, stres zwierząt

Krowy mleczne w zasuszeniu są narażone na stres

Zasuszenie z punktu widzenia komfortu krów jest jednym z najtrudniejszych okresów. Przy stosowaniu tradycyjnego modelu, zwłaszcza w dużych stadach, krowy 2-3 razy zmieniają miejsce pobytu. Za każdym razem tworzy się więc nowa...
W nowym badaniu opublikowanym w "Journal of Dairy Science" oceniono wpływ mleka krowiego na poziom hormonów we krwi dorosłych myszy i stwierdzono, że obecne naturalnie stężenia hormonów, a także po ich podwyższeniu do 100-krotności wartości średnie nie wywierały żadnego wpływu na organizm myszy.

W tym badaniu wykazano nadto, że dopiero 1000-krotnie wyższe stężenie estrogenów niż poziom średni oddziaływało na zdrowotność układu rozrodczego u myszy.

- Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że estrogeny zawarte w mleku, nawet gdy pochodzi ono od krów w trzecim trymestrze ciąży, nie stwarza zagrożenia zdrowotnego dla funkcji reprodukcyjnych - wnioskuje współautor publikacji doktor Gregor Majdic z Uniwersytetu w Ljubljanie na Słowenii. Naturalnie występujące w mleku hormony mają więc zdecydowanie zbyt niskie stężenia, aby wywierać jakikolwiek wpływ biologiczny na konsumentów.

Naukowcy ostrzegają jednak, że te testy przeprowadzono na dorosłych myszach i konieczne są dalsze badania oceniające wpływ estrogenów zawartych w mleku na rozwój układu rozrodczego przed osiągnięciem dojrzałości płciowej i w trakcie procesu dojrzewania płciowego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA