Mleko w szkole przegrywa z owocami i warzywami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-07-2017,18:55 Aktualizacja: 31-07-2017,18:59
A A A

Dzieci z klas 1-5 przez 84 dni w roku szkolnym otrzymają porcję mleka, a także owoców i warzyw. Jak podaje TVP 1 łączna kwota na ten cel wynosi 243 mln zł. Połowę finansuje Bruksela. W drugiej połowie pochodzą one z budżetu państwa.

Rząd przeznaczy więcej pieniędzy na program niż w ubiegłych latach. Jednak do branży mleczarskiej trafi ich mniej, nawet o 50 mln złotych. Wszystko przez fakt, że nowy program zakłada zmniejszenie ilości mleka na rzecz warzyw i owoców.

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Cena mleka w Polsce blisko rekordowej z 2013 roku

Cena mleka surowego w skupie w Polsce w maju, według informacji Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, była niższa od ceny w UE, która wyniosła 32,86 euro/100 kg (ok. 1,37 zł/kg), ale już tylko o 5,8 proc....

Przetwórcy i właściciele mleczarni, jak informuje TVP 1, apelowali do rządu o to, aby ilość mleka została utrzymana na dotychczasowym poziomie, jednak nieskutecznie.

- To się wiąże ze zdjęciem sporej ilości produktu mlecznego z rynku krajowego - mówił dla TVP 1 Andrzej Minarczuk, prezes OSM w Kosowie Lackim.

Ceny mleka są dość wysokie i to one z jednej strony wpłynęły na korekty w programie. Stąd, zdaniem rządu, nie ma potrzeby utrzymywania tak dużych dostaw tego surowca do szkół. Po drugie częstsze posiłki składające się z owoców i warzyw są zdaniem zdrowsze.

- Program jako jeden musi być finansowany proporcjonalnie. To spowodowało iż trochę mniej będzie produktów mleczarskich, więcej będzie owocowo-warzywnych. To wynika z opinii ministerstwa zdrowia - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA