II Forum Sektora Wołowiny w Warszawie
Hodowcy bydła oraz przedstawiciele nauki, administracji i handlu wzięli udział w II Forum Sektora Wołowiny, które odbyło się 26 listopada w Hotelu Plaza w Warszawie.
Konferencja została zorganizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.
Podczas spotkania prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie omówiła współpracę naukowców z przemysłem, której efektem jest projekt ProOptiBeef.
-Realizacja projektu trwała sześć lat, a jego całkowita wartość to ponad 43 mln zł. Miał on na celu stworzenie rozwiązań gotowych do użycia w praktyce oraz nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy światem nauki i przemysłem – tłumaczyła prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka.
Na rynku wołowiny Polska jest coraz ważniejszym graczem
Podczas dyskusji Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, zwrócił uwagę na potrzebę poprawy systemu standaryzacji mięsa wołowego.
-Proces globalizacji oraz wydłużenie łańcucha dostaw spowodowały, że w ostatnim czasie na świecie mamy duży problem z żywnością zafałszowaną lub o obniżonej jakości. Odpowiedzią na to zjawisko są systemy jakości, które gwarantują konsumentowi bezpieczeństwo – tłumaczył Stanisław Kowalczyk.
-Światowe zapotrzebowanie na mięso wołowe stale rośnie. Inspekcja Weterynaryjna ustala warunki eksportu zarówno mięsa jak i żywych zwierząt do coraz większej liczby państw. Jednak do rozwoju tego rynku potrzebna jest współpraca hodowcy i przemysłu oraz uregulowanie kwestii związanej z transportem żywych zwierząt – tłumaczył Krzysztof Jażdżewski Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Sebastian Filipek-Kaźmierczak zwrócił uwagę, że w ramach projektu „od widelca do zagrody” w monitorowanych gospodarstwach zajmujących się opasem bydła zostały przeanalizowane koszty produkcji. Jego zdaniem prowadzenie rachunkowości pozwala optymalizować produkcję i świadomie nią zarządzać.