Produkuje materiał hodowlany oraz opasy na bazie mamek rasy limousine. Jest stałym bywalcem wystaw krajowych i regionalnych, gdzie jego zwierzęta zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.
Ceny zakupu żywca wołowego pod koniec października po raz kolejny wzrosły. W ślad za cenami żywca wołowego w skupie podrożało również mięso wołowe. Bydło rzeźne w Polsce w dniach 18-24 października skupowano średnio po 8,71 zł za...
Wojciech Etmański z Trzepowa w woj. pomorskim prowadzi gospodarstwo rolne wraz z synem Barnimem. Ich przygoda z bydłem rozpoczęła się od skupowania buhajków ras mlecznych i ich opasu do wagi ciężkiej.
Międzyczasie rolnicy sprowadzili do gospodarstwa 8 jałówek mieszańcowych, a w 2006 r. kupili 20 jałówek limousine w wieku około 13-14 miesięcy, które przyjechały prosto z Francji. Ich wybór padł na bydło limousine ponieważ jest to bardzo popularna rasa, a jej wołowina cieszy się dużym popytem i wysoką ceną.
Obecnie w gospodarstwie Etmańskich znajduje się łącznie 60 mamek oraz 9 jałówek cielnych oraz młodzież w różnej kategorii wiekowej, a także opasy. Mamki wraz z cielętami latem przebywają na pastwisku z dostępem do obory, a zimą chronią się pod dachem, ale również mogą wychodzić na zewnątrz.
W rozrodzie jest są wykorzystywane buhaje, które regularnie są zastępowane nowymi samcami. Część najbardziej cennych samic jest inseminowana.
Zwierzęta cielą się zazwyczaj w oborze, gdzie pozostają pod okiem kamery. Po porodzie są odseparowane przez 2 dni, a następnie wracają do grupy.
Grupa robocza "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca pod koniec października zorganizowała spotkanie. Jego uczestnicy podkreślili, że producenci mleka mimo dość wysokich cen borykają się ze spadkiem opłacalności produkcji. ...
Mamki zimą są karmione TMR-em, który jest przygotowywany raz dziennie w samojezdnym wozie paszowym. W skład ich dawki wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma oraz gniecione ziarna zbóż, a także dodatek grochu. Do wozu paszowego trafia również 20-40 litrów melasy, której zadaniem jest zwiększenie poziomu energii w dawce, a także poprawa jej smakowitości.
- W żywieniu bydła stosujemy także ziemniaki odpadowe, które są myte w naszym gospodarstwie. Część z nich zakiszamy z paszą objętościową, a część pobieramy w postaci surowej za pomocą frezu, który częściowo je rozdrabnia – wyjaśniał Barnim Etmański.
Ziemniaki są smacznym dodatkiem, który jest chętnie zjadany przez bydło. Są one bogate w skrobie, która jest źródłem energii.
Z kolei opasy dostają 2,5 kg pasz zbożowych na sztukę, 2,5 kg młóta, 2,5 kg ziemniaków, 17,5 kg kiszonka z kukurydzy oraz 5 kg sianokiszonki. Średnie dzienne przyrosty buhajów wynoszą 1,5 kg, a jałówek 1,2 kg. Zwierzęta są utrzymywane do wieku 2 lat, do masy około 700-750 kg.
Namiot cyrkowy trafił do gospodarstwa prosto z Cyrku Zalewski. Przebywa w nim francuskie bydło rasy charolaise oraz salers, które ma dostęp do ogrodzonych wybiegów na świeżym powietrzu. Benedykt Bochyński z miejscowości...
- Nasze zwierzęta od małego wychodzą na pastwisko przez wąski korytarz i dlatego nie boja się wpędzania do auta. Wzdłuż obory znajduje się podobny przepęd, pod który podjeżdża transport. Podczas załadunku pozwalamy na ewentualne delikatnie uderzanie zwierząt w nasadę ogona. Jesteśmy całkowicie przeciwni siłowemu postępowaniu z bydłem – mówił hodowca.
Hodowcy od wielu lat uczestniczą w regionalnych i krajowych wystawach bydła mięsnego, gdzie zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Ostatnim ich sukcesem było zdobycie tytułu czempiona wystawy w kategorii jałowice powyżej 18 miesięcy oraz wiceczempiona w tej samej kategorii wiekowej podczas IV Krajowej Wystawy Bydła Mięsnego w Lubaniu.
W 2019 r. podczas Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych rolnicy zdobyli tytuł czempiona za buhaj w wieku do 24 miesięcy oraz jałowicę w wieku 18-36 miesięcy oraz wiceczempiona za jałowicę w kategorii 18-36 miesięcy.
Rok wcześniej podczas Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Lubaniu zdobyli tytuł czempiona i wiceczempiona w kategorii jałowic w wieku do 18 miesięcy, a w 2016 r. tytułem wiceczempiona została wyróżniona jałowica w wieku powyżej 18 miesięcy.
Więcej informacji na temat hodowli Etmańskich znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 6/2021. ZAPRENUMERUJ.