Hodowcy bydła mogą przystąpić do programu zwalczania IBR i BVD

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-02-2018,13:05 Aktualizacja: 18-02-2018,13:05
A A A

Choroby zakaźne bydła zwłaszcza IBR/IPV oraz BVDV stanowią w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej poważny problem. Nasi sąsiedzi od wielu lat prowadzą programy ich zwalczania. Od tego roku Polska dołączyła do grona krajów starających się wyeliminować te jednostki chorobowe.

- Program zwalczania nie ma na celu zupełnego wyeliminowania danej jednostki chorobowej z populacji bydła. Jego celem jest ograniczenie występowania lub utrzymanie częstotliwości występowania danej choroby na określonym poziomie - mówił podczas targów Ferma prof. dr hab. Krzysztof Rypuła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Programy zwalczania IBR/IPV w krajach europejskich początkowo były dobrowolne, a później stały się obowiązkowe. Do dziś tylko sześć krajów jest wolnych od tej choroby. Są to Austria, Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Szwajcaria.

targi ferma, bydło, drób, trzoda chlewna

Targi Ferma 2018 rozpoczęte. Potrwają do niedzieli

Targi Ferma 2018 już rozpoczęte. Przez trzy dni hodowcy i producenci bydła, trzody chlewnej oraz drobiu będą mieli okazję do zapoznania się z ofertą firm z tego sektora. Impreza rozpoczęła się w piątek 16 lutego i potrwa do niedzieli....

Wirus BVD jest równie poważnym problemem co IBR/IPV i występuje powszechnie w populacji bydła w wielu krajach UE. Wpływa on na obniżenie odporności zwierząt przez co te stają się podatne na inne zachorowania w tym bakteryjne.

BVDV jest zwalczana w wielu krajach UE. Główną metodą jest wykrywanie tzw. osobników trwale zakażonych PI oraz ich eliminacja ze stada. Duże znaczenie ma również bioasekuracja.

- W Polsce według badania przeprowadzonego w 2017 roku wirus IBR/IPV był obecny w 48 ze 120 badanych stad, a BVDV aż w 105 stadach - mówił prof. Rypuła.

4 sierpnia 2017 roku pojawiło się rozporządzenie ministra rolnictwa dotyczące wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy i otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła.

PFHBiPM, ubój rytualny, hodowla zwierząt futerkowych, wołowina

PFHBiPM przeciwna zakazom uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych

Zakaz uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych w Polsce spowoduje utratę najbardziej korzystnych kontraktów oraz zmniejszenie i tak już niskiej opłacalności produkcji. Przyczyni się również do zachwiania płynności finansowej i...

Program zwalczania IBR i BVD jest przez pięć lat dobrowolny. Po tym czasie prawdopodobnie, według doświadczeń krajów które już go wprowadziły, będzie on obowiązkowy. Warto więc przystąpić do niego już teraz.

- Hodowcy bydła zarówno w przypadku jednej jak i drugiej jednostki chorobowej będą musieli dla każdej krowy prowadzić kartę zdrowia, którą przygotuje powiatowy lekarz weterynarii - mówił prof. Rypuła.

IBR-IPV oraz BVDV będą zwalczane przez badanie i monitoring wszystkich zwierząt w stadzie. W przypadku pierwszej jednostki chore sztuki będą eliminowane z dalszej hodowli, a zdrowe badane w celu kontroli ich stanu zdrowia. Zaledwie w jednym przypadku będzie można prowadzić szczepienia. Tylko wówczas, kiedy po drugim badaniu zwierzęta będą wolne od wirusa.

Zwalczanie BVDV będzie obejmowało trzy etapy. Pierwszy to identyfikacja zwierząt PI w stadzie oraz ich eliminacja, drugi to monitoring nowonarodzonych cieląt w stadach w których wykryto PI, a trzeci to stały monitoring stad wolnych od siewców wirusa.

Więcej informacji na temat programów zwalczania IBR/IPV oraz BVDV można znaleźć tutaj

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA