Fundacja Młody Hodowca po raz kolejny zorganizowała szkolenie dotyczącego pielęgnacji i przygotowania jałówek do wystawy. W tegorocznej edycji wzięło udział dziesięciu uczestników, którzy pod bacznym okiem instruktorki Agnieszki Jończyk uczyli się sztuki fittingu.
Cena mleka w Polsce w lipcu według notowań Komisji Europejskiej jest najwyższa w tym roku. Mleczarnie płaciły za surowiec średnio 1,35 złotych za litr. To o cztery grosze więcej niż w czerwcu oraz o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Mleko w...
Szkolenie dotyczące profesjonalnego przygotowania bydła do wystawy odbyło się 21-23 sierpnia w gospodarstwie Giżewo należącym do Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice Sp. z o.o. w woj. kujawsko-pomorskim.
Agnieszka Jończyk, założycielka i prezes fundacji uczyła młodych adeptów mycia zwierząt, strzyżenia zgrubnego większą maszynką z odpowiednio wyprofilowanym ostrzem oraz strzyżenia precyzyjnego poszczególnych części ciała mniejszą maszynką.
Młodzi hodowcy poznali również zasady pracy zespołowej, tajniki oprowadzania i żywienia jałówek wystawowych oraz zapoznali się z regułami marketingu i promocji.
Pierwszym etapem pielęgnacji bydła jest jego dokładne umycie. Kąpiel składa się z obfitego namoczenia sierści, mycia z wykorzystaniem środków chemicznych oraz dokładnego spłukania pod bieżącą wodą.
Po namoczeniu jałówki przystępuje się do szczotkowania jej sierści. Ma to na celu usunięcie pozostałych zabrudzeń i rozczesanie sklejonej sierści. Wykorzystuje się do tego szczotki o różnej długości i twardości włosia oraz specjalne mydło, które nie tylko oczyszcza sierść, ale przede wszystkim ją odtłuszcza, co jest ważne podczas strzyżenia.
Mleczarski eksport bije wartościowe rekordy. Przygotowania do gorszej koniunktury już jednak trwają. Zdaniem znawców rynku branża powinna już bowiem przywyknąć do kolejnych górek i dołków. O 42 proc. produktów...
W kolejnym etapie należy usunąć resztki wody z sierści za pomocą ściągaczki, dzięki czemu wyschnie ona szybciej. Na koniec włos na grzbiecie, brzuchu i ogonie czesze się w kierunku jego naturalnego ułożenia i tak przygotowaną sztukę pozostawia do całkowitego wyschnięcia.
Następnie przeprowadzamy strzyżenie zgrubne, a po nim strzyżenie precyzyjne oraz wyrównujemy linię grzbietu stawiając na całej długości kręgosłupa tzw. top line.
Ostatnim etapem jest pielęgnacja sierści za pomocą specjalnie przeznaczonych kosmetyków.
Trzydniowe szkolenie miało na celu przygotowanie grupy adeptów, która będzie reprezentowała Polskę podczas szkoły młodego hodowcy w Belgii. Wyjazd ma charakter praktyczno-naukowy a jego celem jest profesjonalna nauka strzyżenia i pielęgnacji bydła wystawowego oraz udział w konkursie „Młodego Hodowcy”, gdzie zwycięzca ma możliwość wyjazdu do Kanady na trzytygodniowy profesjonalny kurs.