Dni Pola z kukurydzą
Kukurydza jest rośliną o dość niskich wymaganiach glebowych. Na glebach lekkich plon zależy głównie od kultury roli, dostępności wody oraz stopnia zakwaszenia. Za to na stanowiskach kwaśnych, gdzie pH wynosi poniżej 5, następuje niestety znaczne obniżenie się plonowania.
Kukurydza wykazuje dużą tolerancję stanowiska, może być uprawiana po sobie, ale pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań z tytułu wystąpienia szkodników bądź chorób.
Mleko i jego przetwory są promowane w telewizji i Internecie
Wybranie odpowiedniej odmiany dostosowanej do stanowiska decyduje o jakości i wielkości plonowania. Kukurydza jest także rośliną o wysokich wymaganiach nawozowych. Prezentacja odmian kukurydzy znajdujących się w ofercie Hodowli Roślin Smolice Sp. z o.o. można było zobaczyć w miejscowości Dłoń (woj. wielkopolskie).
Dni Pola Kukurydzy poprowadził Prezes Zarządu Władysław Poślednik. Wśród nowości 2019 znalazły się odmiany kukurydzy: Pomerania (FAO 200), Boryna (FAO 250), Podole (FAO 250) oraz odmiana Piast (FAO 280), która produkowana jest wyłącznie przez CN Kielce.
Główną częścią kukurydzy, która decyduje o jakości plonu jest kolba, która zawiera mało włókna, a za to sporo łatwo strawnych węglowodanów. To powoduje, że wartość energetyczna kolby jest o ponad 60% wyższa niż łodygi i liści. Stąd nie należy się spieszyć ze zbiorem kukurydzy na kiszonkę.
Opóźnienie terminu zbioru z dojrzałości mlecznej do woskowej ziarna zwiększa udział kolby w suchej masie całej rośliny z 35% do ok. 50%. W dodatku zwiększenie udziału kolby w suchej masie całej rośliny z 45% do ok. 55% daje spadek zawartości włókna o 25% oraz wzrost o 10% wartości energetycznej.