Chore krowy trafiały również do rzeźni na Lubelszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2019,18:00 Aktualizacja: 18-02-2019,18:16
A A A

Od kilku tygodni w kraju i Europie głośno jest o nielegalnym uboju chorego bydła w Klonowie na Mazowszu. Okazuje się, że padłe krowy były również wcześniej przewożone do jednej z rzeźni na Lubelszczyźnie.

Reporterzy "Dziennika Wschodniego" ustalili, że lekarze weterynarii wykryli już w ubiegłym roku, że w jednej z ubojni na terenie powiatu łukowskiego odnotowano kilka przypadków krów, które musiały zostać ubite podczas transportu.

Anca Paduraru, mięso z chorych krów, mięso z nielegalnego uboju, kontrola mięsa, komisja europejska

Wiele niedociągnięć w systemie kontroli w ubojniach. Unia chce raportów

Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach - poinformowało PAP źródło unijne. Sprawa ma związek ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła w naszym kraju. Anca...

- Do rzeźni zostały przewiezione też krowy padłe. Mięso zostało uznane za niezdatne do spożycia. W związku z tymi przypadkami skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury - mówi Lech Melaniuk, powiatowy lekarz weterynarii w Łukowie.

Do tamtejszego sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad zwierzętami.

Po ostatnich masowych kontrolach w województwie lubelskim podobnych przypadków już nie odnotowano. - Stwierdzamy więcej nieprawidłowości jeśli chodzi o samą identyfikację bydła - np. brakuje kolczyków, niż o przewożone "leżaki" - mówi Paweł Piotrowski dziennikowi, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie.

Dr Rafał Stachura, prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka przekonuje, że skutki afery zwiazanej z nielegalnym ubojem krów na Mazowszu są dotkliwie odczuwalne przez branżę.

- Mamy mniej płacone za mięso. Problem w tym, że to może się pogłębić. Na ten moment cena skupu obniżyła się już o ponad złotówkę na kilogramie - mówi.

Pogłowie bydła w województwie lubelskim liczy ok. 373 tys. sztuk, co jest siódmym wynikiem w kraju.

źródło: "Dziennik Wschodni"
 


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA