Bydło, z którego możemy być dumni
W Sitnie (pow. zamojski, woj. lubelskie) w dniach 29 czerwca - 1 lipca odbyła się XXXII Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Jak co roku w jej ramach było oceniane bydło ras mlecznych i bydło ras mięsnych.
Na regionalnej wystawie bydła ras mlecznych pokazano 22 krowy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, odmiany czarno-białej w czasie trwania laktacji, 8 krów rasy białogrzbietej i 32 jałowice rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej.
Rolnicy bez pieniędzy za mleko. Trudna sytuacja w Rypinie
Najpierw odbyła się ocena krów w poszczególnych kategoriach, gdzie wybrano championy i po 2 wicechampiony.
Championami zostały:
- w grupie krów w I laktacji – BAĆKA 127 Adama Kulikowskiego z Krzymoszyc (powiat bialski)
- w grupie krów w II laktacji – LAMA 43 Kazimierza Filipa z Ernestynowa (powiat łukowski)
- w grupie krów w III i dalszych laktacjach – ZIEMBA Agnieszki i Marka Maziarczyków z Wierzby (powiat zamojski)
- w rasie białogrzbietej – ŻUŁAWKA Sławomira Włodarczyka z Gołębia (powiat lubartowski)
- w grupie jałowic w wieku 12-13 miesięcy – FRYGA 1563 należąca do spółki AGROMARINA z Kulczyna Kolonii (powiat włodawski)
- w grupie jałowic w wieku 14-15 miesięcy – MELA 24 Katarzyny Głodek z Kurzelat (powiat rycki)
- w grupie jałowic w wieku 16-17 miesięcy – LAILA 35 Katarzyny Głodek z Kurzelat (powiat rycki)
- w grupie jałowic w wieku 18-21 miesięcy – BRONA 1347 należąca do spółki AGROMARINA z Kulczyna Kolonii (powiat włodawski)
Uwaga, tutaj kradną bydło. Policja wydała ostrzeżenie
Sędzia Piotr Kowol dobrze ocenił poziom wystawianych krów. - Jałowice prezentowały bardzo wyrównany poziom. Jeśli chodzi o najmłodsze stawki to potencjał jest duży, widać to było na całej stawce. Trend genetyczny jest poprawny - zaznaczył. Podkreślił, że wszystkie zwierzęta były dobrze przygotowane do wystawy.
Krowy ras mięsnych, ze względów bezpieczeństwa, były oceniane w boksach. W sumie przywieziono na wystawę 24 sztuki. Były to buhaje i jałowice rasy Limousin i krowy z cielętami i jałowice rasy Hereford.
Liczbę wystawianych zwierząt ogranicza ilość miejsca w kojcach. Superchampionem wystawy wybrano jałówkę rasy Limousin, której właścicielem jest Krzysztof Żywot z Wólki Czermięcińskiej (powiat biłgorajski), po raz pierwszy wystawiający swoje zwierzęta.
- Co roku staramy się prezentować na wystawie zwierzęta z terenu całego województwa lubelskiego - podkreślił sędzia Marian Stachyra. - Na Lubelszczyźnie jest zagrożenie dla hodowli świń, więc myślę, że znajdą się chętni, którzy będą zainteresowani hodowlą bydła mięsnego. Staramy się na naszych stoiskach promować mięso wołowe - dodała.