Burza o polsko-ukraińskie memorandum dotyczące współpracy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-07-2024,14:20 Aktualizacja: 19-07-2024,14:31
A A A

Przedstawiciele sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy 17 czerwca w Białymstoku podpisali Memorandum of Understanding (MoU).

Celem memorandum jest promowanie i wspieranie zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie ujednolicania działalności zgodnie z wymogami UE. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Po tym wydarzeniu w mediach społecznościowych niektórzy rolnicy zaczęli mocno krytykować memorandum, żądając nawet ustąpienia ze stanowiska dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszki Maliszewskiej.

Oskarżają ją oni o to, że chce dzielić się doświadczeniami z ukraińskimi hodowcami, zamiast wspierać polskich producentów.

UOKiK, OSM Koło, mleko, skup mleka, mleczarnia, umowy, nieprawidłowości, sektor mleczarski, rolnicy, produceni mleka

OSM Koło zobowiązana przez UOKiK do zmiany praktyk

Rynek mleka jest na bieżąco monitorowany przez UOKiK pod kątem nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej przetwórców wobec rolników. – W wydanej decyzji stwierdziliśmy możliwe nieprawidłowości w długoterminowych...

Żądają usunięcia Agnieszki Maliszewskiej

Rolnicy z Ruchu Gospodarstw Rodzinnych (RGR) zorganizowali w tej sprawie manifestację, podczas której nie kryli swojego oburzenia podpisanym memorandum.

Podczas lipcowego protestu przed siedzibą Polskiej Izby Mleka, zaprezentowali także pismo do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.

– Napływ mleka z Ukrainy może wywołać katastrofalne skutki dla naszych rolników, zaniżając ceny i doprowadzając do bankructwa wielu polskich gospodarstw – czytamy w piśmie RGR.

– To tak, jakbyśmy dali Ukraińcom linkę i nauczyli ich zaciskać ją na gardłach polskich hodowców – mówił podczas protestu hodowca bydła mlecznego i członek RGR Konrad Krupiński dodając:

– Oczekujemy od Polskiej Izby Mleka działań, które będą prowadzone w celu zwiększenia spożycia produktów mleczarskich i zwiększenia eksportu do krajów trzecich, a nie uczenia naszej konkurencji, jak szybko nas zniszczyć.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Ceny mleka maleją, a skup surowca rośnie

Meldunkowy skup mleka w maju 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 188,1 mln litrów. Skup mleka w maju był o 5,1% większy niż w kwietniu, kiedy wyniósł 1 130,5 mln litrów oraz o 5%...

– My nie prosimy, ale żądamy, aby zdjąć tę panią z tego stanowiska, bo ona szkodzi polskiemu przemysłowi mleczarskiemu – mówił producent mleka Karol Faszczewski dodając:

– Ta Pani jest odpowiedzialna za promocję polskiego mleczarstwa, a chce wspierać naszego przyszłego konkurenta, ukraińskich producentów. Chyba coś jest nie tak.

Pełną treść pisma RGR skierowanego do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Memorandum ma chronić polskich rolników

Z tą argumentacją nie zgadza się PFHBiPM. W swoim stanowisku pisze, że przez tę współpracę chcemy uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce ze zbożem.

Ponadto współpracą w ukraińską branżą mleczarską zainteresowane są również inne kraje Europy Zachodniej.

– Podpisaliśmy memorandum ze względu na najbliższe sąsiedztwo, dotychczasowe działania, a przede wszystkich, w trosce o ochronę polskich producentów mleka – podkreślają przedstawiciele federacji.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA