Burza o polsko-ukraińskie memorandum dotyczące współpracy
Przedstawiciele sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy 17 czerwca w Białymstoku podpisali Memorandum of Understanding (MoU).
Celem memorandum jest promowanie i wspieranie zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie ujednolicania działalności zgodnie z wymogami UE. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ
Po tym wydarzeniu w mediach społecznościowych niektórzy rolnicy zaczęli mocno krytykować memorandum, żądając nawet ustąpienia ze stanowiska dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszki Maliszewskiej.
Oskarżają ją oni o to, że chce dzielić się doświadczeniami z ukraińskimi hodowcami, zamiast wspierać polskich producentów.
OSM Koło zobowiązana przez UOKiK do zmiany praktyk
Żądają usunięcia Agnieszki Maliszewskiej
Rolnicy z Ruchu Gospodarstw Rodzinnych (RGR) zorganizowali w tej sprawie manifestację, podczas której nie kryli swojego oburzenia podpisanym memorandum.
Podczas lipcowego protestu przed siedzibą Polskiej Izby Mleka, zaprezentowali także pismo do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.
– Napływ mleka z Ukrainy może wywołać katastrofalne skutki dla naszych rolników, zaniżając ceny i doprowadzając do bankructwa wielu polskich gospodarstw – czytamy w piśmie RGR.
– To tak, jakbyśmy dali Ukraińcom linkę i nauczyli ich zaciskać ją na gardłach polskich hodowców – mówił podczas protestu hodowca bydła mlecznego i członek RGR Konrad Krupiński dodając:
– Oczekujemy od Polskiej Izby Mleka działań, które będą prowadzone w celu zwiększenia spożycia produktów mleczarskich i zwiększenia eksportu do krajów trzecich, a nie uczenia naszej konkurencji, jak szybko nas zniszczyć.
Ceny mleka maleją, a skup surowca rośnie
– My nie prosimy, ale żądamy, aby zdjąć tę panią z tego stanowiska, bo ona szkodzi polskiemu przemysłowi mleczarskiemu – mówił producent mleka Karol Faszczewski dodając:
– Ta Pani jest odpowiedzialna za promocję polskiego mleczarstwa, a chce wspierać naszego przyszłego konkurenta, ukraińskich producentów. Chyba coś jest nie tak.
Pełną treść pisma RGR skierowanego do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ
Memorandum ma chronić polskich rolników
Z tą argumentacją nie zgadza się PFHBiPM. W swoim stanowisku pisze, że przez tę współpracę chcemy uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce ze zbożem.
Ponadto współpracą w ukraińską branżą mleczarską zainteresowane są również inne kraje Europy Zachodniej.
– Podpisaliśmy memorandum ze względu na najbliższe sąsiedztwo, dotychczasowe działania, a przede wszystkich, w trosce o ochronę polskich producentów mleka – podkreślają przedstawiciele federacji.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)