ARR apeluje o składanie wniosków w sprawie rozłożenia kar na raty
Agencja Rynku Rolnego apeluje do rolników o składanie wniosków w sprawie rozłożenia na raty kar za nadprodukcję mleka w sezonie 2014/2015. Dokumenty można dostarczać do 11 września.
Lucjan Zwolak, wiceprezes agencji przypomina, że wnioski, które przyjmują oddziały terenowe muszą być dostarczone na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARR. FAMMU/FAPA wyjaśnia, że umożliwi to szybkie rozpatrzenie prośby, a jest to niezbędne do terminowego rozliczenia pierwszej raty, którą trzeba zapłacić już do 30 września.
Rok kwotowy podsumowany. Zapłacimy gigantyczną karę
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa do wniosku powinny być dołączone dodatkowe oświadczenia o wykorzystaniu pomocy de minimis. ARR wpisała już je do formularza, dlatego nie trzeba składać dodatkowych oświadczeń. W ramach pomocy de minimis można dopłacić do działalności gospodarstwa 15 tys. euro w ciągu 3 lat.
Zwolak poinformował, że ARR zakończyła już wysyłanie decyzji w sprawie opłat za przekroczenie indywidualnych limitów produkcji mleka. Dostawcy znają już więc wysokość kary i jeżeli nie wykorzystali limitu de minimis mogą ubiegać się o rozłożenie tej opłaty na trzy raty - płatne do końca września 2015 r., 2016 r. i 2017 r. Zgodnie z unijnymi przepisami pierwsza rata nie może być mniejsza niż 1/3 całości kary, druga w połączeniu z pierwszą - nie mniejsza niż 2/3 tej kwoty.
Limity przekroczyło 63,5 tys. producentów mleka (dostawców hurtowych). Przekroczenia powyżej 50 tys. zł dotyczą tylko 2 tys. rolników.
W roku kwotowym 2014/2015 skupiono w Polsce 10,51 mld kg, czyli krajowa kwota dostaw została przekroczona o 580,3 mln kg (o 5,85 proc.). Kara nałożona na Polskę wynosi 161,5 mln euro (660 mln zł). Od 1 kwietnia system kwotowania produkcji mleka w UE już nie obowiązuje.