Zakaz sprzedaży ziemi na 5 lat. Sejm uchwalił ustawę
W czwartek wieczorem posłowie przegłosowali rządowy projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Pierwotnie zakładano, że ostateczne głosowanie odbędzie się w piątek, ale przyspieszono prace nad projektem ustawy, która jest krytykowana przez opozycję i wiele organizacji.
Specjaliści zwracają uwagę, że w wielu elementach ustawa może być niezgodna z konstytucją i jako taka powinna być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.
Księża będą mogli handlować ziemią
Zadowolenia z decyzji posłów nie ukrywał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który w debacie podkreślał, że PiS poprzez ustawę realizuje obietnice przedwyborcze. - Większość rolników chce tej ustawy i nie powstrzymają nas protesty działaczy PSL - mówił w Sejmie Jurgiel.
Warto podkreślić, że uchwalono poprawkę, według której nabywać i sprzedawać ziemię rolną będą mogły kościoły i związki wyznaniowe, które de facto zostaną wyłączone spod ustawy. Taki zapis pojawił się w pracach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wczorajszym posiedzeniu i wywołał oburzenie opozycji.
- Chcemy rozszerzyć katalog podmiotów uprawnionych do nabywania nieruchomości - oświadczył w środę poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski i zacytował fragment poprawki, która wyłącza spod nowych przepisów "osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania".
W Sejmie poprawki do projektu ustawy ws. obrotu ziemią
Zgodnie z projektem, państwowa ziemia rolna będzie pozostawać w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawowym sposobem jej zagospodarowania będą korzystne dla rolników trwałe dzierżawy, zapewniające jednak właścicielską kontrolę nad sposobem ich zagospodarowania.
Sprzedaż nieruchomości (lub ich części) - wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - będzie wstrzymana przez 5 lat od wejścia w życie ustawy. Zakaz ten nie obejmie m.in.: nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż rolne (np. parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, itp.), ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
ZBP apeluje o zmiany w projekcie ustawy o obrocie ziemią
W myśl projektu, zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Wyjątkiem będzie nabywanie ziemi przez osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa.
W przypadku innych podmiotów sprzedaż ziemi musi zostać potwierdzona zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Nabycie nieruchomości będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat.
Protestowali w obronie polskiej ziemi
Chodzi o grunty rolne zabudowane o powierzchni do 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów, będą zajęte pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie - jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały odrolnione.