Ustawa "lokal za grunt" przeszła przez Sejm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2020,11:45 Aktualizacja: 17-12-2020,11:56
A A A

Sejm uchwalił tzw. ustawę "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Chodzi o ustawę o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, potocznie nazywaną ustawą "lokal za grunt".

budynki gospodarstw rolnych, inwestycje w gospodarstwach, walka z asf, ustawa o ochronie zwierząt, raport gus

Budownictwo w rolnictwie. Mazowsze i Wielkopolska liderami

Główny Urząd Statystyczny podsumował polskie budownictwo w I półroczu 2020 roku. Jeśli chodzi o rolnictwo, wyglądało to podobnie jak rok wcześniej. Kolejne lata mogą być jednak gorsze. Masowe efekty w budownictwie zawsze są...

Za uchwaleniem nowych rozwiązań zagłosowało 436 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Podczas obrad połączonych sejmowych komisji: infrastruktury i samorządu terytorialnego oraz polityki regionalnej posłowie pozytywnie zaopiniowali trzy z czterech poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania projektu ustawy.

Dotyczyły m.in. doprecyzowania takich pojęć jak "poprawa stanu technicznego" czy "współczesny standard".

Pozytywnej rekomendacji nie uzyskała natomiast poprawka Lewicy. Jak uzasadniała Anna Kornecka, wiceminister rozwoju pracy i technologii, postulowana zmiana "zakładająca narzucenie gminie na poziomie ustawowym dolnego limitu w oparciu, o który gmina może określić swoje minimalne oczekiwania względem zasobu lokalowego przekazywanego w przyszłości przez inwestora, byłaby nieuzasadnioną ingerencją prawodawcy" zarówno w sferę samodzielności samorządu lokalnego, jak i w wykonywanie uprawnień właścicielskich.

budynki niemieszkalne, budynki gospodarskie, inwestycje w gospodarstwach, gus

Mimo kłopotów, rolnicy nadal budują. Gdzie najwięcej?

Kłopoty, jakie w minionych miesiącach dotknęły rolnictwo, nie spowodowały wygaszenia inwestycji w gospodarstwach. W pierwszym kwartale 2020 roku postawiono 1746 nowych budynków w rolniczych zagrodach. To tylko nieco (o 2,2 proc.) mniej niż w...

W toku prac parlamentarnych nad ustawą wiceszefowa MRPiT podkreślała, że nowe przepisy mają na celu wesprzeć gminy w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych.

Odnosząc się do rozliczeń między gminami a inwestorami wiceminister wskazywała, że rozwiązania przewidują, że inwestor za otrzymanie gruntu pod budowę mieszkań od samorządu ma się z nim rozliczać mieszkaniami bez naliczania marży.

Ustawa zakłada też, że część rozliczenia będzie mogła być w formie pieniężnej. Inwestor z kolei będzie mógł swobodnie dysponować mieszkaniami, które nie zostaną przekazane gminie. Przepisy zakładają też, że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący.

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.
 

Poleć
Udostępnij