Strażacy z OSP mają dostać świadczenia ratownicze
Sejm uchwalił ustawę o OSP. Regulacja wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w akcjach ratowniczych.
Świadczenie ratownicze będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65 lat (mężczyźni) oraz 60 lat (kobiety). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Strażacy OSP zginęli jadąc ratować życie innym
Posłowie przyjęli kilka poprawek opozycji. Jedna z nich umożliwia ministrowi SWiA zawarcie umowy, które będą skutkowały dodatkowymi świadczeniami dla strażaków-ratowników OSP. Chodzi w szczególności o zniżki na przejazdy środkami transportu publicznego oraz udział w przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych i sportowych.
Kolejna poprawka zakłada przyznanie - w uzasadnionych przypadkach - dodatkowego świadczenia. Będzie je przyznawał minister SWiA.
Poparcie zyskała także poprawka dotycząca legitymacji, która służyłaby do identyfikacji i korzystania z dodatkowych świadczeń. Otrzymywaliby ją zarówno strażacy-ratownicy OSP, oraz osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia.
Posłowie odrzucili większość, zarówno poprawek, jak i wniosków mniejszości zgłoszonych przez opozycję. Wśród nich znalazła się poprawka dotycząca obniżenia wieku, od którego strażacy ochotnicy otrzymywaliby świadczenie, a także poprawka podwyższająca świadczenie do 300 zł.
Zgodnie z projektem zasłużonym druhom OSP prezydent RP będzie mógł nadać Krzyż św. Floriana. Z rąk ministra spraw wewnętrznych strażacy OSP otrzymywać będą wyróżnienia w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl