Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, rozszerzający katalog upraw, do których będą stosowane dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez rolników.
Rada Ministrów przyjęła projekt wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji KE zmiany programu pomocy dla producentów rolnych - poinformowała we wtorek kancelaria premiera. Autorem projektu jest ministerstwo rolnictwa.
Projekt przewiduje rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez rolników. Chodzi m.in. o słonecznik, facelię, len czy konopie włókniste. Ponadto, zniesione zostaną bariery w dostępie do preferencyjnego ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.
Wprowadzone zostało doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych, mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw.
Przewiduje się, że nowe rozwiązanie zwiększy powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha.
Ubezpieczenie upraw – będą dopłaty do kolejnych roślin
Projektowana ustawa wprowadza zmiany dotyczące franszyzy (postanowienie umowy ubezpieczenia przerzucające na ubezpieczającego część poniesionej szkody) oraz limitów stawek za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Po zmianie, franszyza będzie nie większa niż 35 proc. sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.
Aby zwiększyć dostępność ubezpieczeń upraw dla rolników, wprowadzona zostanie zmiana limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek w zależności od klasy gleby – z 9 proc., 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia na 20 proc., 22 proc. i 25 proc. sumy ubezpieczenia. Projektowana zmiana ma na celu zwiększenie dostępności ubezpieczeń upraw dla producentów rolnych.
Równocześnie ograniczona zostaje prowizja dla dystrybutora ubezpieczeń do 3 proc. składki dotyczącej ubezpieczenia tych upraw.
Nowe przepisy zostaną zgłoszone do notyfikacji przez Komisję Europejską.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś