Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o nasiennictwie
Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o nasiennictwie, który wdraża przepisy unijnych dyrektyw z 2014 r. Przewiduje m.in. umożliwienie wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce.
Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, projekt noweli wprowadza rozwiązania dostosowujące polskie przepisy do dyrektyw unijnych związanych z nasiennictwem i roślinami sadowniczymi.
Agroyoumis: obniżka cen kwalifikowanych nasion soi
Chodzi o dyrektywy unijne ws. wymagań etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców; w sprawie rejestracji dostawców i odmian oraz wspólnego wykazu odmian; w sprawie wymogów dotyczących rodzajów i gatunków roślin sadowniczych. Przepisy te mają być stosowane przez państwa członkowskie od 1 stycznia 2017 r.
Projekt umożliwi wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Dodatkowo ustawodawca proponuje wprowadzenie przepisów umożliwiających łatwiejsze wpisywanie do krajowego rejestru odmian regionalnych i amatorskich oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych.
W projektowanych przepisach chodzi m.in. o zmianę definicji materiału siewnego kategorii "elitarny" oraz uzupełnienie krajowych przepisów związanych z rejestracją odmian, wytwarzaniem, etykietowaniem, plombowaniem oraz pakowaniem materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych.
Przerobiono już 1,1 mln ton nasion rzepaku
W nowych regulacjach umożliwiono wpisywanie do rejestru krajowego odmian gatunków, nie objętych przepisami unijnych dyrektyw nasiennych, a ważnych w Polsce. "Zmiany te umożliwią polskim przedsiębiorcom produkcję dobrej jakości materiału siewnego, który będzie można wprowadzić do obrotu w całej Unii Europejskiej oraz poza jego granicami" - podkreślono w komunikacie CIR
W projekcie noweli zaproponowano także zniesienie opłat za rejestrację odmian roślin regionalnych i amatorskich, co powinno zwiększyć zainteresowanie wpisywaniem do rejestru takich odmian gatunków roślin.
Nowe przepisy ograniczają również koszty działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jak wyjaśniło CIR, chodzi o wprowadzenie możliwości dokonywania oceny cech zewnętrznych roślin przez akredytowanych kwalifikatorów. Dzięki nowym przepisom ma się także zwiększyć skuteczność działań inspekcji dzięki wprowadzeniu zmian w przepisach dotyczących kontroli obrotu materiałem siewnym.
Projekt wprowadza również zmiany porządkowe do ustawy o ochronie roślin, aby zapewnić jej spójność z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja przepisów powinna wejść w życie 1 stycznia 2017 r.