Rolnicy mają ogromny problem z kredytami i leasingiem. Będzie zmiana ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej
Posłowie klubu PSL-TD poinformowali, że składają w Sejmie projekt noweli ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Projekt ten uchyla przepisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.
Szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że nieodłącznym elementem prowadzenia działalności rolniczej jest możliwość sięgania po kredyty i pożyczki.
"Niestety pod rządami PiS wprowadzono sort lepszy i sort gorszy prowadzących działalność rolniczą, jeśli chodzi o warunki na rynku kredytów. Chcemy to zmienić, dlatego klub parlamentarny PSL-TD składa dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, aby te dyskryminujące zasady zmienić" - oświadczył Paszyk.
Banki ostrzegają: wchodzące w życie przepisy utrudnią, a może i uniemożliwią finansowanie działalności rolniczej
Koszty kredytów rosną dwukrotnie
Poseł Marek Sawicki (PSL-TD), który jest wnioskodawcą projektu, przedstawił jego szczegóły. "W ustawie o kredycie lombardowym z 14 kwietnia 2023 roku takim rzutem na taśmę, poprawką poselską wrzucono rolników do jednego wora ze wszystkimi zwykłymi kredytobiorcami, konsumentami. I sytuacja jest taka, że od 7 stycznia tego roku, bo tego dnia weszła w życie ta ustawa, rolnicy, przedsiębiorcy traktowani są jak zwykli konsumenci" - powiedział Sawicki.
Podkreślił, iż oznacza to, "że nie można zabezpieczać kredytów, leasingu, pożyczek, z jakich korzystają gospodarstwa rolne, na majątku tych gospodarstw". "W związku z tym koszty kredytów rosną co najmniej dwukrotnie. A trzeba powiedzieć, że rolnicy, szczególnie ponad 400 tys. gospodarstw towarowych, są to jedni z lepszych i solidniejszych klientów wszystkich banków" - zaznaczył poseł Stronnictwa.
Zablokowana możliwość leasingowania
Sawicki zwrócił uwagę, że w systemie leasingowym tylko w ostatnich pięciu latach rolnicy kupili maszyny o wartości powyżej 30 mld złotych. "To, co się stało poprzez włączenie ich jako zwykłych konsumentów i udawaną ochronę sprawia, że dzisiaj nie tylko nie mogą korzystać z uzgodnionych w bankach spółdzielczych wcześniejszych warunków kredytowania, ale także zablokowano im to możliwość korzystania z leasingu oraz - co istotniejsze - również z dostępu do środków inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - zaznaczył poseł ludowców.
Resort przyznaje: jest problem z kredytami dla rolników w związku z ustawą. Przepisy mają się zmienić
Sawicki powiedział, że PSL-TD wnosi ten projekt w trybie poselskim, dlatego że "jest to pilna sprawa". "Będziemy prosili marszałka Sejmu Szymona Hołownię, żeby już na następnym posiedzeniu Sejmu w trybie pilnym projekt ten był procedowany, tak żeby nie powstała zbyt długa przerwa w zakresie finansowania inwestycji w rolnictwie" - podkreślił poseł PSL. Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 21-23 lutego.
Zmiany wprowadzone bez konsultacji
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że "przedmiotowy projekt nowelizacji dotyczy uchylenia przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce".
"Zmiany rozciągające na osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne (rolników) przepisy dotyczące konsumentów zostały wprowadzone na etapie sejmowym bez konsultacji, bez analizy i bez oceny skutków regulacji. Analogiczne zmiany były proponowane rok wcześniej (2022) podczas prac nad ustawą o lichwie" - czytamy w projekcie.
Kredyty preferencyjne w 2024 r. ARiMR: limity akcji kredytowych i środków na dopłaty do oprocentowania są już udostępnione
Finansowanie konsumenckie jest droższe
Zwrócono w nim też uwagę, że wejście w życie przepisów art. 51 i 53 ustawy lombardowej w praktyce spowodowały ograniczenie dostępu do finansowania rolników poprzez znaczny wzrost kosztów kredytu oraz wprowadzenie dodatkowej biurokratyzacji. "Wynika to z faktu, że finansowanie konsumenckie jest droższe o prawie 100 proc. w porównaniu z finansowaniem przedsiębiorców (koszt obsługi kredytu, koszt ryzyka, horyzont czasowy, zabezpieczenia itp.)" - czytamy.
W uzasadnieniu zaznaczono, iż "istnieje też ryzyko, że brak możliwości uzyskania przez rolników kredytów od bezpiecznych źródeł finansowania, będzie powodował to, iż będą oni poszukiwać wsparcia finansowego w tzw. szarej strefie. "Tym samym skutek o konsumenckiej pożyczce lombardowej może być odwrotny od zamierzonego" - czytamy.
Ustawa z 14 kwietnia 2023 roku o konsumenckiej pożyczce lombardowej wprowadziła zmiany polegające na stosowaniu wobec rolników, w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej, rozwiązań konsumenckich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś