Resort przyznaje: jest problem z kredytami dla rolników w związku z ustawą. Przepisy mają się zmienić
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wystąpiło do resortu finansów o zmianę przepisów, które obecnie stoją na przeszkodzie w kredytowaniu rolników. Zadeklarowało też prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać rozwój polskiej spółdzielczości.
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski podczas Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej odniósł się do zmian prawnych, jakie zostały wprowadzone na mocy ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Polegają one na stosowaniu wobec rolników, w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej, rozwiązań konsumenckich. To - jak już pisaliśmy - w ocenie bankowców stało się istotną przeszkodą w udzielaniu rolnikom kredytów.
Banki ostrzegają: wchodzące w życie przepisy utrudnią, a może i uniemożliwią finansowanie działalności rolniczej
- Już 22 grudnia, tydzień po objęciu urzędu, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do ministra finansów w sprawie wypracowania rozwiązania związanego ze zmianą tych przepisów, tak aby zapewnić kredytowanie inwestycyjne producentom rolnym - poinformował Stefan Krajewski.
Wiceminister przyznał, że już teraz z rynku dochodzą informacje, iż niektóre banki przestały przyjmować wnioski kredytowe od rolników albo mocno ograniczyły ofertę. A przecież - jak podkreślał - duże gospodarstwa rolne potrzebują kapitału, aby dalej się rozwijać i inwestować. Tymczasem przyjęta ustawa blokuje takie wsparcie - w ocenie ekspertów może to dotknąć nawet 400 tys. polskich gospodarstw rolnych.
Krajewski zapewnił ponadto, iż w resorcie trwają prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać rozwój polskiej spółdzielczości.
- Od 1994 r. do dnia dzisiejszego, wszystkie banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieliły łącznie 1,8 mln kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych i klęskowych, na kwotę ponad 70 mld zł. Z tego prawie 80 proc. tych kredytów udzieliły banki spółdzielcze. To pokazuje zaangażowanie tych banków, a także to, jakim cieszą się one zaufaniem rolników - dodał wiceminister.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś