Prezydent podpisał ustawę oddłużającą gospodarstwa rolne
Andrzej Duda podpisał ustawę o oddłużeniu gospodarstw rolnych. Określa ona zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia, które powstało w wyniku działalności rolniczej.
Ustawa określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia. Mają nią być objęte długi o charakterze pieniężnym, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia.
Fatalny rok dla rolnictwa. Sektor zadłużony na ponad 400 milionów
Restrukturyzacja może dotyczyć osób fizycznych (rolników) lub prawnych, które, od co najmniej trzech lat prowadziły działalność rolniczą i są niewypłacalne w rozumieniu przepisów ustawy Prawo upadłościowe albo są zagrożone niewypłacalnością w rozumieniu przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne.
Ustawa nie będzie stosowana do podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne, wobec których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne oraz prowadzących gospodarstwa rolne w likwidacji lub w upadłości.
Ustawa proponuje kilka form pomocy w oddłużeniu gospodarstwa.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła udzielać dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych oraz pożyczek na spłatę zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne, znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Rolnicy są bardzo zadłużeni. I biorą kolejne kredyty
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie udzielał gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, a także będzie mógł przejąć zadłużenie podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne.
Warunkiem udzielenia pomocy będzie przedstawienie planu restrukturyzacji gospodarstwa rolnego zatwierdzonego przez właściwy wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego.
W planie restrukturyzacji gospodarstwa rolnego określona będzie kwota kredytu lub pożyczki, niezbędna do odzyskania płynności finansowej, umożliwiająca zapewnienie długotrwałej zdolności do konkurowania na rynku rolnym.
Na pomoc dla zadłużonych rząd chce wydzielić dodatkowe pieniądze. W 2018 r. miało to być 140 mln zł; w 2019 r. ponad 329 mln zł; w 2020 r. ok. 129 mln zł.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś