"Wirówka" w rozpatrywaniu wniosków rolników - co się zmieniło?
Według zapewnień resortu rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wprowadzono modyfikację w systemie rozpatrywania wniosków premiowych, składanych przez zainteresowanych wsparciem rolników. Chodzi o tzw. wirówkę.
W sprawie tzw. rejonizacji przy rozpatrywaniu wniosków premiowych w ARiMR wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR).
„Wprowadzenie elektronicznego systemu składania wniosków spowodowało sytuację, w których wnioski z jednego województwa były rozpatrywane przez oddziały ARiMR na drugim końcu Polski, tzw. wirówka” – wskazały izby.
Terminy naborów wniosków o pomoc – sprawdź nowy harmonogram!
Problemy w rozpatrywaniu wniosków
W ich ocenie, ten nowy system rozpatrywania wniosków spowodował dodatkowe problemy związane z ich obsługą.
„Skierowanie obsługi wniosków do dowolnych biur powiatowych przełożyło się negatywnie na jakość obsługi, ponieważ pracownicy Agencji rozpatrujący wnioski z jednej części Polski nie są w stanie ocenić racjonalności (danego - red.) zakupu ze względu na położenie gospodarstwa na drugim końcu Polski” – zwrócono uwagę w wystąpieniu KRIR.
Lokalne uwarunkowania są istotne
Zaproponowano w nim, aby ARiMR powróciła do wspomnianej rejonizacji w sprawie wniosków premiowych, co oznaczałoby, że wnioski byłyby rozpatrywane przez biura powiatowe w regionach, z których pochodzą ich autorzy – potencjalni beneficjenci.
„Dzięki temu będzie można liczyć na lepsze zrozumienie lokalnych uwarunkowań i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków” – przekonywał rolniczy samorząd.
Modyfikacja w stosowaniu "wirówki"
W odpowiedzi z 3 lutego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) - na podstawie informacji przekazanych przez ARiMR - informuje, że w ramach interwencji premiowych (I.11 Premie dla młodych rolników, I.10.5 Rozwój małych gospodarstw) Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), począwszy od naborów przeprowadzonych w 2024 roku, Agencja wprowadziła modyfikację w sposobie stosowania rozwiązania określonego w art. 82 ust. 1 ustawy z 8 lutego 2023 r. o PS WPR (tzw. wirówki).
Kredyty preferencyjne – ARiMR informuje o limitach i dopłatach
Obsługa na takich samych zasadach
„Zgodnie ze zmienionym podejściem, sprawy są przekazywane do obsługi (na tych samych zasadach, co dotychczas) tylko w obrębie biur powiatowych województwa zgodnego z miejscem zamieszkania/siedzibą wnioskodawcy, a nie w skali całego kraju” – wyjaśnia MRiRW.
Jak jednocześnie zastrzega, wnioski takie nie mogą zostać przekazane do obsługi do biura powiatowego, zgodnego z powiatem miejsca zamieszkania/siedziby wnioskodawcy.
„Jednocześnie wnioski w ramach ww. interwencji PS WPR obsługiwane są w całym kraju w oparciu o takie same przepisy/procedury przy wsparciu systemu informatycznego, co zapewnia ich jednolity sposób oceny” – zapewnia resort rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś