Wiceszef MRiRW o pomocy dla rolników. Na co mogą liczyć?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2024,12:55 Aktualizacja: 25-07-2024,12:56
A A A

Na pokrycie strat poniesionych przez sadowników i właścicieli upraw winorośli jest 37 mln z UE, a dwa razy tyle można wydać ze środków krajowych - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Dodał, że budżet dopłaca do składek na ubezpieczenia rolnicze 65 proc.

"Otrzymaliśmy z Unii Europejskiej 37 mln euro dla polskich sadowników i dla właścicieli upraw winorośli. Te pieniądze będą przeznaczone na to, by pomóc im w tym trudnym czasie, kiedy występują ekstremalne warunki pogodowe. Możemy wydać dwa razy tyle (z krajowych środków - PAP). Ta pomoc wydaje się oczywista po tym, jak przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł dla rolników, by mogli przetrwać, kiedy ceny zbóż były bardzo niskie" - mówił w czwartek w Sejmie Kołodziejczak, odnosząc się do pytań posłów podczas posiedzenia plenarnego.

Jak dodał wiceminister, obecnie kierownictwo resortu pracuje nad tym, by pomoc dla rolników była możliwie szeroka i systemowa. "Nie mówimy, że tylko przekazywanie pieniędzy jest sposobem na rozwiązywanie problemów, tak jak twierdzili to nasi poprzednicy. Mamy także np. bardzo dobry system wsparcia ubezpieczeń rolniczych - dopłacamy do ubezpieczeń (składek - PAP) 65 proc." - wskazał.

Kołodziejczak zwrócił uwagę, że w obecnym budżecie na dopłaty do składek na ubezpieczenia rolnicze przewidziano blisko miliard złotych. "Zostało z tego jeszcze ćwierć miliarda, które będziemy mogli przeznaczyć na dopłacenie rolnikom do ubezpieczeń, które będą zawierali w okresie jesiennym" - zaznaczył.

kołodziejczak, żniwa, zboże, zbiory zbóż

Kołodziejczak: w tym roku rolnicy nie będą mieli problemu ze sprzedażą pszenicy

Zbiory zbóż w Polsce osiągną poziom zbliżony do zeszłorocznego, ale dzięki sytuacji na europejskich i światowych rynkach polscy rolnicy nie będą mieli problemów ze sprzedażą pszenicy - powiedział w czwartek w Sejmie...

Według wiceszefa MRiRW, pomoc rządowa obejmuje również rolników, którzy uprawiają ziemię należącą do Skarbu Państwa. "Rolnicy dzierżawiący ziemię z KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - PAP) mogą rozkładać opłaty czynszu dzierżawnego na raty lub występować o ich umorzenie" - przekazał. Dodał, że rolnicy mogą się również ubiegać o preferencyjne kredyty z oprocentowaniem 2 proc., a także rozkładać na raty bądź wydłużyć termin zapłaty składki w KRUS.

Jak zapewnił wiceszef resortu, komisje powołane przez wojewodów rzetelnie szacują straty w uprawach spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe.

"Pracujemy nad tym, by system ubezpieczeń był jak najbardziej skuteczny, żeby ubezpieczenia nie były drogie i mogły zapewnić rolnikom płynność produkcyjną i finansową. Rolnicy mogą zgłaszać straty przez aplikację ‘Zgłoś szkodę rolniczą’. Każdy rolnik produkcyjny będzie mógł liczyć na pomoc" - zapowiedział Kołodziejczak.

Poleć
Udostępnij