Tylu rolników złożyło wnioski o dopłaty
W tym roku ponad 1,3 mln rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie, z czego 866 tys. dokumentów trafiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną - poinformował w piątek resort rolnictwa.
- Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na piątkę: rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podsumowując ostatnie dane.
Wynika z nich, że 96,7 proc. rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności.
Wyrównanie dopłat nadrzędnym celem reformy budżetu unijnego
Według ARiMR, najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.
- Okazało się, że rolnicy bardzo sprawnie korzystają z nowoczesnych narzędzi - podsumowała kampanię prezes Agencji Maria Fajger.
W 2017 r. wnioski w formie elektronicznej złożyło tylko około 11 tys. rolników.
Kosiniak-Kamysz: rząd zwija wieś. Trzeba walczyć o wyższy budżet WPR
W związku z tym, iż 16 i 17 czerwca przypada w sobotę i niedzielę, złożenie wniosku w poniedziałek, czyli 18 czerwca, spowoduje nałożenie jedynie 1 proc. sankcji
Szefowa Agencji poinformowała, że 15 czerwca czas pracy biur powiatowych ARiMR został wydłużony do godz. 20:00 tak, aby ci którzy nie mają dostępu do komputera czy internetu lub nie potrafią wypełnić e-wniosku, mogli skorzystać z pomocy.
Na dopłaty bezpośrednie w tym roku jest ok. 13 mld zł. Pieniądze będą wypłacane od 1 grudnia. Możliwe jest wcześniejsze uruchomienia zaliczek na poczet dopłat od połowy października. W ubiegłym roku w tej formie do rolników trafiło 10 mld zł.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś