Rolnicy skarżą się, że skupy biorą produkty w komis. Nie wiedzą, jaką dostaną zapłatę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2024,7:20 Aktualizacja: 29-06-2024,1:50
A A A

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) wydał specjalny komunikat w sprawie nieprawidłowości, jakie mają się pojawiać w punktach skupu płodów rolnych.

„Sezon skupu i przetwórstwa owoców w 2024 r. już się zaczął i ruszył na całego. Po raz kolejny wraca problem umów na dostawę płodów rolnych dostarczanych do punktów skupu oraz ceny skupu w danym dniu. Coraz więcej skarg napływa do LIR na nieuczciwe punkty skupu w temacie oddawania owoców w tzw. komis. Rolnicy o cenie sprzedaży dowiadują się dopiero następnego dnia lub po kilku dniach, w momencie, kiedy punkt skupu zakupiony towar sprzeda” – wskazano w komunikacie.

kpir, izba rolnicza, dopłaty, ekoschemat, dobrostan zwierząt

Absurd! Rolnicy tracą pieniądze za dobrostan zwierząt, choć nie mają wpływu na to, co robią skupy

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej (KPIR) zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o pilną interwencję w sprawie rolników – beneficjentów ekoschematu „Dobrostan zwierząt”....

Jak w nim przypomniano, od października 2015 r. istnieje obowiązek zawierania umów na dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy. A od 11 lutego 2017 r. obowiązują przepisy nakładające kary pieniężne dla nabywców produktów rolnych w przypadku nabycia ich bez umowy lub w sytuacji, gdy umowa jest wadliwa.

„Obowiązek zawierania umów na dostarczenie produktów rolnych dotyczy sektorów: cukru (wyłącznie w zakresie buraków cukrowych), mleka (wyłącznie w zakresie mleka surowego), a także rynku zbóż, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, tytoniu, wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego” – wylicza LIR.

Apeluje ona jednocześnie do rolników, by zgłaszać jej wszystkie nieprawidłowości związane z działalnością punktów skupu, w tym także brak ceny oferowanej za produkty w danym dniu.

Poleć
Udostępnij