Rolnicy mogą brać kredyty z dopłatą do oprocentowania
Rolnicy mogą ubiegać się aktualnie - w ramach kilku linii - o kredyty z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania.
Kredyty inwestycyjne można zaciągać na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym (linia RR), zakup użytków rolnych (linia Z) oraz na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów (linia PR).
Będzie wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów
Z kolei kredyty "klęskowe" na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę są dostępne dla:
- mikroprzedsiębiorstw, małych lub średnich przedsiębiorstw (MŚP) (linia inwestycyjna K01, linia obrotowa K02)
- dla dużych przedsiębiorstw - kredyt na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych (linia inwestycyjna DK01, linia obrotowa DK02)
O wsparcie można ubiegać się w bankach, z którymi ARiMR zawarła umowy o współpracy: w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A. oraz zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych oraz w BGŻ BNP Paribas S.A., Pekao S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Santander Bank Polska S.A., Banku Ochrony Środowiska S.A.
PROW w 2018 roku. Zobacz, na co poszło najwięcej pieniędzy
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne przewiduje możliwość udzielania pomocy publicznej w formie dopłat do oprocentowania kredytów udzielonych przez bank na spłatę zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.
Zgodnie z art. 8 tej ustawy pomoc ta może być udzielana jednak od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem.
Na dziś ARiMR nie ma potwierdzenia, jaka jest ostateczna decyzja Brukseli w tej sprawie. Po podjęciu pozytywnej decyzji planowane jest uruchomienie nowej preferencyjnej linii kredytowej na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś