Brakuje jeszcze ok. 400 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Minister rolnictwa wydłużył termin ich składania do końca maja.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przedłużenie terminu przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformował w piątek PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
- Mamy już decyzję Komisji Europejskiej o przedłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie - powiedział minister.
- Nie do końca ustalona jest struktura zasiewów, ponieważ w niektórych regionach Polski są słabe wschody spowodowane brakiem opadów, a w niektórych częściach kraju wystąpiły przymrozki, które mogły zaszkodzić roślinom, które już wzeszły. Dlatego rolnicy postulowali, by przedłużyć termin składnia wniosków - wyjaśnił minister.
15 maja mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019 r., tymczasem jeszcze ok. 500 tys. rolników nie przekazało swojego wniosku - poinformował we wtorek PAP rzecznik ARiMR Paweł Mucha. Wniosek można złożyć obecnie...
Jak mówił, taki wniosek złożyła Krajowa Rada Izb Rolniczych, uzasadniając go m.in. problemami pogodowymi. Ministerstwo rolnictwa przeprowadziło konsultacje w tej sprawie i żadna z organizacji nie postulowała dalszego wydłużania terminu.
- Podjąłem decyzję, że przedłużam termin do końca maja - poinformował szef resortu rolnictwa.
- Sadzę, że te dodatkowe dwa tygodnie są wystarczające. Okres wegetacyjny trwa i nie można terminów agrotechnicznych przesuwać bez końca, te dwa tygodnie powinny wystarczyć, by rolnicy mieli ustaloną strukturę zasiewów i zdążyli złożyć e-wnioski - wyjaśnił Ardanowski.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie są przyjmowane od 15 marca do 15 maja. Co do zasady można je składać tylko przez internet do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak poinformował PAP Paweł Mucha, rzecznik ARiMR , dotychczas wpłynęło 740 tys. e-wniosków oraz 208 tys. w formie oświadczeń, które mogły złożyć wyłącznie małe gospodarstwa. W sumie, w agencji jest już 948 tys. wniosków.
W ubiegłym roku do ARiMR złożono ich 1 mln 330 tys., co oznacza, że brakuje jeszcze ok. 400 tys. wniosków. Na dopłaty bezpośrednie przeznaczone jest ok. 14 mld zł.