Prosument kusi. "Zainteresowanie jest bardzo duże"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2014,8:45 Aktualizacja: 04-12-2014,8:59
A A A

Już szósty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dołączył do  programu Prosument. Tym razem ten z Rzeszowa, obsługujący województwo podkarpackie.

Umowę opiewającą na 7 mln zł zawarto pod koniec listopada. Podpisali ją prezes zarządu Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha oraz prezes zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie Józef Frączek.

Frączek powiedział, że zarówno zainteresowanie beneficjentów z województwa podkarpackiego, jak i zapotrzebowanie na wspierane przedsięwzięcia jest duże. Ale fundusz stara się rozważnie podchodzić do programu, biorąc pod uwagę także możliwości techniczne i organizacyjne zainteresowanych.

Jak już pisaliśmy, warunki udzielania dofinansowania beneficjentom określają poszczególne fundusze wojewódzkie, z uwzględnieniem zasad programu oraz przepisów dotyczących dopuszczalności pomocy publicznej.

NFOŚiGW podkreśla, że ścieżka wojewódzka to, poza pośrednictwem samorządów, jedna z dwóch obecnie dostępnych opcji, w ramach których beneficjenci programu mogą ubiegać się o dofinansowanie z Prosumenta.

Trzecia droga, poprzez współpracujące z NFOŚiGW banki, zostanie uruchomiona na początku 2015 r., zgodnie z podpisaną 24 listopada ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, nowelizującą również Prawo ochrony środowiska.

Warto jednak podkreślić, że sposób wdrażania programu nie ma znaczenia w kontekście rodzaju dofinansowanych przedsięwzięć.

Prosument umożliwia osobom fizycznym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym zakup i montaż mikroinstalacji wykorzystujących OZE do produkcji ciepła i prądu z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci.

Beneficjenci mogą wybierać spośród 6 rodzajów mikroinstalacji OZE, w tym: kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych, a także układów mikrokogeneracyjnych.

Program umożliwia także uzyskanie wsparcia finansowego w celu wymiany istniejących już instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Zarząd NFOŚiGW, ogłaszając nową ofertę programową na lata 2014-2020, zapowiedział wzrost środków przeznaczonych na ten program do 800 mln zł, z alokacją na kolejne lata, aż do 2018 roku.

Poleć
Udostępnij